pieniadz.pl

Zmarł były szef MSZ, Krzysztof Kozłowski

wtorek, 26-03-2013 godz. 10:10

We wtorek rano, w krakowskim szpitalu uniwersyteckim zmarł znany dziennikarz, były szef ministerstwa spraw wewnętrznych, Krzysztof Kozłowski. Miał 82 lata. Od dłuższego czasu chorował na serce. Przez ostatnich parę miesięcy przebywał na oddziale kardiologii. Stan jego zdrowia drastycznie pogorszył się w ostatnich dniach. O śmierci Kozłowskiego poinformowała jego rodzina, a informację potwierdził dyrektor szpitala.
Krzysztof Kozłowski urodził się w 1931r. w Przybysławicach. Studiując na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zdobył tytuł doktora filozofii, jednak w późniejszych latach wykładał nauki polityczne. Popularność przyniosło mu głównie stanowisko redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Brał również aktywny udział w życiu politycznym. W latach 1990-1991 pełnił funkcję szefa resortu spraw wewnętrznych.

Poza tym, Kozłowski współpracował z Komisją Robotniczą Hutników i był ekspertem pracującym dla „Solidarności”. Brał także udział w historycznych obradach Okrągłego Stołu. W swojej karierze był również przewodniczącym Urzędu Ochrony Państwa oraz szefem komisji zajmującej się weryfikacją oficerów Służby Bezpieczeństwa.

Krzysztof Kozłowski był autorem wielu artykułów poruszających tematykę historyczno-polityczną lub stricte polityczną. Powstało też opracowanie pt. „Droga do niepodległości”, zawierające część jego publikacji. Oprócz tego, o Kozłowskim i jego poglądach oraz dokonaniach można przeczytać w opracowanym przez Michała Komara wywiadzie-rzece pt. „Historia z konsekwencjami”. Ponadto, Witold Bereś i Krzysztof Burnetka napisali książkę pt. „Rozmowy z byłym ministrem spraw wewnętrznych Krzysztofem Kozłowskim”.

Z różnych publikacji poświęconych Kozłowskiemu można się dowiedzieć m.in. tego, że nigdy nie wyraził zgody na objęcie fotela szefa resortu spraw wewnętrznych, ale to ówczesny premier, Tadeusz Mazowiecki zadecydował za niego, nie dając mu większych możliwości wyboru.

Kozłowski jeszcze do roku 2001 był senatorem. W I kadencji startował z ramienia Komitetu Obywatelskiego, w II i III kadencji startował natomiast z ramienia Unii Demokratycznej, a przy IV kadencji działał w ramach Unii Wolności.

Ze względu na swoje zasługi dla kraju, Krzysztof Kozłowski został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznaką Honorową im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego. Krzysztof Kozłowski zmarł po długiej chorobie kardiologicznej dnia 26 marca 2013r. w szpitalu uniwersyteckim w Krakowie. Informację o jego śmierci przekazała rodzina, a potwierdził dyrektor placówki.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Zmarł były szef MSZ, Krzysztof Kozłowski.

Podobne

Kursy walut 2020-08-05

+ więcej
  • EUR euro 4,3979 -0,18%  -0,81gr
  • USD dolar 3,7143 -0,59%  -2,21gr
  • GBP funt 4,8665 -0,33%  -1,63gr
  • CHF frank 4,0810 +0,01%  +0,04gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm