pieniadz.pl

Zmiany, których polska gospodarka spodziewa się w 2014r.

czwartek, 02-01-2014 godz. 19:07

Nowy rok niesie ze sobą wiele zmian. Część z nich dotyczy gospodarki i ma wpływa na działalność przedsiębiorstw czy na komfort życia zwykłych obywateli. Wynika to choćby ze zmian w dostępie do kredytów i pożyczek, czy też z inflacji. Dobrze wiedzieć, jakie będą najważniejsze zmiany spodziewane we właśnie rozpoczętym roku 2014.
Jedną ze zmian, które dla przeciętnego obywatela naszego kraju są najważniejsze, jest wzrost minimalnej płacy krajowej. Od początku tego roku będzie ona wyższa o 80zł, a to oznacza, że będzie wynosiła 1680zł brutto. Do rąk pracownicy zarabiający krajowe minimum będą zatem otrzymywali 1237zł. Będzie to o 56zł więcej niż w ubiegłym roku. Podwyżka płacy minimalnej przełoży się też na podniesienie wpływów do budżetu, które będą pochodziły ze składek płaconych przez osoby zatrudnione.

Poza tym, zmiany zajdą w składkach płaconych przez przedsiębiorców do ZUS-u. Od nowego roku będą one wyższe o 1,3% w przypadku osób, które już mają własną firmę oraz o 5% w sytuacji tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem. Powodem wzrostu składek na ubezpieczenie społeczne jest m.in. wzrost płacy minimalnej, która jest jedną z podstaw naliczania wysokości tych kwot. Podstawa wymiaru ulgowych składek będzie teraz wynosiła 504zł. Pełne składki będą natomiast wynosiły 2247,60zł.

Zmianie ulegną także zasady uiszczania podatku VAT. Od wczoraj nie da się już odroczyć momentu powstania obowiązku podatkowego, ponieważ nie będzie opcji manipulacji w kwestii terminu wystawiania faktur. Podstawą opodatkowania będą wszystkie elementy związane z zapłatą, a wliczać mają się do nich nie tylko podatki i cła, ale też prowizje, koszty opakowań i transportu produktów, a nawet ewentualne ubezpieczenia.

W 2014r. rząd wystartuje z długo oczekiwanym programem dopłat do mieszkań „Mieszkanie dla Młodych”. Choć będzie on mniej korzystny dla osób inwestujących w mieszkanie niż wcześniejsza „Rodzina na Swoim”, to z pewnością będzie stanowił dla nich udogodnienie. Kontrowersje od początku budzą restrykcje związane z limitem metrażu kupowanych nieruchomości oraz faktem, że dofinansowanie będzie możliwe tylko w przypadku lokum z rynku pierwotnego. Ponadto, by otrzymać dopłatę, trzeba posiadać wkład własny do kredytu hipotecznego wynoszący min. 5% wartości mieszkania.

Wraz z 1 stycznia tego roku „uwolniona” została cała grupa profesji. Łatwiej będzie teraz wykonywać zawód pracownika ochrony, zarządcy czy pośrednika nieruchomości. Zdecydowanie prościej będzie też zostać taksówkarzem oraz detektywem. Dodatkowo, deregulacja zawodów obejmie przewodników turystycznych.

Jak w każdym nowym roku, tak i tym razem wzrosną ceny. Według założeń budżetowych inflacja ma wynieść w tym roku 2,4%. Póki co, wiemy już, że podrożeje alkohol oraz papierosy, co związane jest ze wzrostem akcyzy na te produkty. W przypadku papierosów i wyrobów tytoniowych należy spodziewać się wzrostu cen o 5%, a w przypadku wyrobów spirytusowych będzie to 15%. Oznacza to, że papierosy podrożeją o ok. 1zł, a półlitrowa butelka wódki będzie droższa średnio o 2zł.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

polskagola (03.01.2014 09:10)

hurra

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm