pieniadz.pl

Znamy już stawki abonamentu RTV na 2014r.

czwartek, 28-11-2013 godz. 16:04

Chociaż bezustannie toczą się rozmowy na temat opłaty audiowizualnej, która ma już wkrótce zostać wprowadzona na miejsce obowiązującego dotychczas abonamentu RTV, to póki co, abonament wciąż jest aktualny, a dodatkowo, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała dzisiaj nowe stawki opłaty za użytkowanie odbiorników radiowych i telewizyjnych. Będą one obowiązywały od 1 stycznia 2014r.
Zgodnie z opublikowanym dzisiaj przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji cennikiem, od początku przyszłego roku wzrosną ceny wszystkich opłat abonamentowych związanych z użytkowaniem odbiorników radiowych i telewizyjnych. Opłata miesięczna za samo radio będzie wynosiła 5,90zł, a za telewizor i radio będzie to 19,30zł.

Tak samo, jak obecnie, za opłatę kilku miesięcy z góry będą jednak przysługiwały zniżki. Płacąc abonament radiofoniczny za 2 miesiące, będziemy musieli uiścić kwotę 11,45zł. Za 3 miesiące będzie to 17,00zł, a za 6 miesięcy będzie to 33,60zł. Jeśli zdecydujemy się zapłacić abonament za cały rok, to będzie to 63,70zł.

Jeśli chodzi o abonament telewizyjny lub radiowo-telewizyjny, to za 2 miesiące zapłacimy 37,45zł. 3-miesięczny abonament będzie nas kosztował 55,60zł, a półroczna opłata sięgnie kwoty 110,00zł. W przypadku płatności za cały rok z góry będzie to natomiast 208,45zł.

Termin wpłat abonamentu będzie taki sam, jak obecnie. Oznacza to, że czas na uiszczenie opłaty będziemy mieli do 25. dnia każdego pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Chcąc zapłacić z góry za cały rok lub za pierwszych kilka miesięcy, możemy to zrobić już teraz, jednak musimy pamiętać o uwzględnieniu nowych stawek.

Przypomnijmy, że obowiązek płacenia abonamentu RTV spoczywa na każdym gospodarstwie domowym, które posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny. Pobieranie takich opłat wynika z zapisu ustawowego. Nie ma przy tym znaczenia, czy korzystamy tylko z telewizji naziemnej, czy opłacamy dodatkowo telewizję kablową czy satelitarną.

Jako, że wielu obywateli uchyla się od obowiązku płacenia abonamentu, a KRRiT ponosi w związku z tym duże straty uniemożliwiające finansowanie mediów publicznych w odpowiednim stopniu, planowane jest wprowadzenie opłaty audiowizualnej, która będzie obowiązkowa dla wszystkich, bez względu na posiadane odbiorniki.

Do tej pory można było ponaglać jedynie tych użytkowników, którzy wcześniej zarejestrowali swoje radia i telewizory, ale z pewnością nie wszyscy dbali o rejestrację. Przy opłacie audiowizualnej obowiązek rejestracji miałby zostać zniesiony. Nie wiadomo jeszcze, ile będzie wynosiła opłata ani w jaki sposób będzie naliczana, ale najprawdopodobniej będzie wynosiła ok. 10-12zł, a liczona będzie albo na podstawie spisu gminnych nieruchomości, albo na podstawie danych o odbiorcach energii elektrycznej.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Znamy już stawki abonamentu RTV na 2014r..

Podobne

Kursy walut 2020-08-03

+ więcej
  • EUR euro 4,4168 +0,22%  +0,96gr
  • USD dolar 3,7499 +0,90%  +3,33gr
  • GBP funt 4,9125 +0,69%  +3,35gr
  • CHF frank 4,0887 -0,14%  -0,59gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm