pieniadz.pl

Znamy wyniki matur - 29% uczniów oblało egzamin dojrzałości!

sobota, 28-06-2014 godz. 15:03

W piątek 27 czerwca udostępnione zostały wyniki tegorocznych matur. Sytuacja wygląda fatalnie. Aż 29% maturzystów nie poradziło sobie z egzaminem dojrzałości. Najwięcej osób poradziło sobie z egzaminem pisemnym z angielskiego. Zdało go 94% młodych Polaków. Dobrze wypadł też język obcy. Najczęściej wybierany - język angielski zdało 92% maturzystów.
Wyniki tegorocznej matury okazały się być zatrważające. Egzaminu dojrzałości nie zdało aż 29% uczniów! To informacja wręcz dramatyczna. Tym bardziej, że trudno określić czy problem leży w konstrukcji arkuszy maturalnych, czy w samym systemie nauczania. Narzeka się na obie te kwestie, lecz trudno ustalić, która bardziej przyczyniła się do tak fatalnych danych.

Konkretne dane, które napłynęły z okręgowych komisji egzaminacyjnych, najwięcej maturzystów poradziło sobie z pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ich odsetek wynosił aż 94%. Niewiele mniej, bo 92% zdało pisemną maturę z angielskiego. Bardzo wysoki był odsetek zdanych egzaminów w przypadku niemieckiego, w którym było to aż 975. Wbrew pozorom i mimo wielu obaw, nie tak trudna była matematyka. Matura z królowej nauk zakończyła się sukcesem dla 75% uczniów.

Jeżeli chodzi o szczegółowe wyniki, to przeciętnie matura z języka polskiego była zdawana na 51%. Co ciekawe, lepszy był średni rezultat na poziome rozszerzonym, gdzie wynosił on 65%. Średnia ocena z matematyki na poziomie podstawowym wynosiła 48%, natomiast na poziomie rozszerzonym było to 42%.

Z angielskiego na poziomie podstawowym było to średnio 69%, a w przypadku niemieckiego przeciętny wynik to 68%. Świetnie wyglądała też sytuacja maturzystów zdających francuski, ponieważ pozytywne wyniki uzyskało 96% osób. Także 96% maturzystów przystępujących do matury z tego języka zdało włoski, natomiast w przypadku hiszpańskiego było to 98% zdających. Maturzyści zdający 3 ostatnie języki uzyskiwali średni rezultat przekraczający 70%.

Jeśli chodzi o matury z języka obcego na poziomie rozszerzonym, to angielski na poziomie nieobowiązkowym maturzyści pisali średnio na 66,0%, a niemiecki na 63%. W przypadku rosyjskiego i francuskiego było to po 71%. Hiszpański zdawany był przeciętnie na 69%, a włoski na 77%.

Wracając jednak do pozostałych przedmiotów, z których każdy musiał wybrać jeden do zdania, to najczęściej tym przedmiotem była geografia. Niekoniecznie jednak maturzyści dobrze sobie z nią poradzili. Na poziomie podstawowym średni wynik wynosił tylko 45%, a na rozszerzonym 53%. Lepiej wypadła wiedza o społeczeństwie. Na obu poziomach wynik uśredniony był identyczny i wynosił 46%. Gorzej wypasła biologia, którą na poziomie podstawowym zdało 35% maturzystów, a na rozszerzonym 53% Polaków.

Co ciekawe, lepiej od biologii wypadła, wydawać by się mogło trudniejsza chemia. Podstawową maturę z tego przedmiotu zdano na 45%. Nieco słabiej wypadła jednak na poziomie rozszerzonym (50%). Egzamin z historii także nie wypadł zbyt dobrze, bo na tym podstawowym przeciętny wynik wynosił 47%, a na rozszerzonym 54%. Bardzo kiepsko było na maturze z fizyki i astronomii. Podstawową napisano średnio na zaledwie 36%, a rozszerzoną tylko na 48%. W przypadku informatyki było to odpowiednio 40% oraz 52%.

Ci, którym nie powiodło się podczas majowych matur, mają szansę przystąpić do poprawek w sierpniu. Z tego też powodu, ostateczne wyniki egzaminów maturalnych zostaną opublikowane przez CKE dopiero we wrześniu.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Znamy wyniki matur - 29% uczniów oblało egzamin dojrzałości!.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm