pieniadz.pl

Barack Obama chce pomóc właścicielom domów w spłacie długów

czwartek, 02-02-2012 godz. 10:10

Barack Obama
Amerykański prezydent zamierza pomóc właścicielom domów w spłacie ich zobowiązań. Komentatorzy zaznaczają, że wysokość tych długów przekracza często wartość nieruchomości. Powodem takiego stanu rzeczy jest zapaść na rynku mieszkaniowym - czytam na portalu Dziennik.pl, który powołuje się na PAP.
Barack Obama w czasie przemówienia w Falls Church (przedmieście Waszyngtonu) przedstawił propozycję, w myśl której banki miałyby obniżyć oprocentowanie kredytów hipotecznych z 6 do co najwyżej 4 procent. Zdaniem przywódcy Stanów zjednoczonych zaoszczędzone w ten sposób środki umożliwiłyby właścicielom domów wcześniejszą spłatę pożyczki. Dokonaliby tego w ciągu 20, a nie 30 lat.

Pomysł Obamy wymagałby jednak wsparcia banków-wierzycieli funduszami w wysokości 5-10 miliardów dolarów. Pieniądze nie pochodziłby z obciążonego wydatkami budżetu państwa, a z opłat ściągniętych od największych banków.

Zdaniem części komentatorów pomoc dla zadłużonych właścicieli domów zwiększyłaby popyt. Rozkręcona koniunktura pozwoliłaby natomiast zmniejszyć bezrobocie. Według przeciwników pomysłu Obamy, w tym znanego republikańskiego stratega Karla Rove, obciążone dodatkowymi opłatami banki przerzucą koszty na swoich klientów.

Propozycja amerykańskiego prezydenta musiałaby zostać zatwierdzona przez Kongres, gdzie z pewnością spotkałaby się z oporem Republikanów. Poprzednio odrzucili oni inne rządowe plany, które miały uzdrowić sytuację na rynku mieszkaniowym - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Barack Obama chce pomóc właścicielom domów w spłacie długów.

Podobne

Kursy walut 2020-05-29

+ więcej
  • EUR euro 4,4503 +0,54%  +2,39gr
  • USD dolar 4,0031 -0,53%  -2,13gr
  • GBP funt 4,9213 -0,21%  -1,03gr
  • CHF frank 4,1621 +0,31%  +1,27gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm