pieniadz.pl

Black Friday, czyli zakupowe szaleństwo na świecie

środa, 23-11-2016 godz. 17:05

Już pojutrze niemal na całym świecie obchodzony będzie Black Friday, czyli po prostu "Czarny Piątek", będący wyjątkowym dniem wielkich obniżek cen przeróżnych produktów. Tradycja związana jest ze Świętem Dziękczynienia, po którym Amerykanie oficjalnie rozpoczynają sezon przedświąteczny. Jego pierwszy dzień to okazja do wielkich zakupów po niskich cenach.
Tegoroczny Czarny Piątek, czyli znany już praktycznie na całym świecie Blach Friday wypada pojutrze, czyli 25 listopada. Zgodnie z tradycją rozpoczętą w Stanach Zjednoczonych, to dzień wielkich obniżek w wielu sklepach.

Black Friday obchodzony jest zawsze pierwszego dnia po Dniu Dziękczynienia, który dla Amerykanów jest jednym z najważniejszych świąt w roku. To wtedy dziękują za wszystkie dobre rzeczy, jakie spotkały ich na przestrzeni minionych 12 miesięcy. Jako że zawsze obchodzony jest on w ostatni czwartek listopada, stanowi początek długiego weekendu. Piątek także jest dla wszystkich wolny od pracy.

Natomiast zwyczaj wielkich wyprzedaży wynika z faktu, że właśnie w dzień po Święcie Dziękczynienia w USA oficjalnie rozpoczyna się sezon przedświąteczny. Sklepy chcą więc wyprzedać zalegający towar, by móc zapełnić półki produktami świątecznymi i nowymi kolekcjami wypuszczanymi specjalnie przed Bożym Narodzeniem, czyli wtedy, gdy sprzedaż sięga najwyższego poziomu w roku.

Określenie „czarny” tłumaczone jest na kilka sposobów. Najpopularniejszym wyjaśnieniem jest fakt, że ogromny ruch w piątek, gdy zaczynają się wyprzedaże, kojarzony jest z czarną rzeką samochodów na ulicach i pieszych na chodnikach. Mówi się, że pomysł na takie nazewnictwo pojawił się w latach 60-tych w Filadelfii. Istnieje też wyjaśnienie, według którego chodzi o „czarne” zyski notowane tego dnia przez sprzedawców. Straty pisze się bowiem na czerwono.

Choć tradycja wielkich piątkowych wyprzedaży zrodziła się w Stanach Zjednoczonych, to już jakiś czas temu zaczęła docierać także do innych krajów. Od kilku lat Czarny Piątek obchodzi się również w Polsce. Znaczne rabaty pojawiają się zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. To właśnie możliwość zakupów on-line sprawia, że Polacy mogą korzystać także z promocji organizowanych przez sklepy zagraniczne.

Piątkowe wyprzedaże, choć teoretycznie przewidziane są tylko na jeden dzień, coraz częściej obejmują także kilka kolejnych dni, a niejednokrotnie rozpoczynają się już na początku tygodnia. Przeceny oferują punkty reprezentujące różne branże. Na niższe ceny można liczyć w sklepach odzieżowych, elektronicznych, z artykułami gospodarstwa domowego i RTV, kosmetycznych i wielu innych.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Black Friday, czyli zakupowe szaleństwo na świecie.

Podobne

Kursy walut 2024-02-23

+ więcej
  • EUR euro 4,3326 +0,29%  +1,27gr
  • USD dolar 4,0050 +0,62%  +2,46gr
  • GBP funt 5,0691 +0,47%  +2,37gr
  • CHF frank 4,5427 +0,11%  +0,48gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm