pieniadz.pl

Ceny energii dobiją kredytobiorców?

sobota, 04-02-2012 godz. 10:10

Ceny energii dobiją kredytobiorców?
"Dziennik Gazeta Prawna" oznajmił, że w ciągu 10 lat milion Polaków zaciągnie kredyt hipoteczny. Okazuje się, że przyszłych kredytobiorców w trudniej sytuacji postawią nie większe odsetki czy marża banku, a zapowiadane podwyżki cen energii elektrycznej i gazu – czytamy na portalu Gazetaprawna.pl.
W myśl pesymistycznych założeń do 2022 roku ceny gazu podskoczą o 100%. Oznacza to, że ogrzanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dla średniego domu wzrośnie o blisko 10 tysięcy złotych rocznie - podał "DGP".

Gazeta poinformowała, że kilka funkcjonujących w naszym kraju banków zdecydowało się obniżać prowizje za udzielenie kredytu hipotecznego pod warunkiem przedstawienia projektu budowlanego ze świadectwem charakterystyki energetycznej. Musi znajdować się na nim deklarowane zużycie energii elektrycznej nie przekraczające 100 kWh/ mkw/ rok. Bankom zależy na tym, aby wartość nieruchomości upływem lat rosła, a kredytobiorca nie był dodatkowo obciążany z zwiększającymi się opłatami eksploatacyjnymi.

Działają także inne programy. Na przykład na Śląsku funkcjonuje Dom Energetyczny, który jest pilotażową niskoprocentową linią kredytową Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pozwala ona pokryć do 90% wydatków na zakup i montaż niekonwencjonalnych źródeł ciepła, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wymiennika gruntowego, instalacji ogrzewania i zakupu materiałów izolacyjnych oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

"Dziennik Gazeta Prawna" podkreśla, że w inwestycjach budowlanych, których wartość szacuje się na kilkaset tysięcy złotych zwiększenie nakładów na grubość izolacji ścian i dachu wacha się w granicach o 2-3% wartości kosztorysowej całego przedsięwzięcia - czytamy na portalu Gazetaprawna.pl.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

ariel (10.06.2013 20:47)

Nie jest tanio, ale dobrze ze nadal mozna w tym trudnym okresie wziac pozyczke, chociazby na remont. Obecnie splacam w skoku chmielewskiego, rata niska, procent tez niezbyt duzy

Podobne

Kursy walut 2022-12-02

+ więcej
  • EUR euro 4,6850 -0,09%  -0,42gr
  • USD dolar 4,4492 -0,93%  -4,19gr
  • GBP funt 5,4610 +0,08%  +0,46gr
  • CHF frank 4,7576 -0,01%  -0,04gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm