pieniadz.pl

Co Polacy sądzą o urzędach i urzędnikach?

poniedziałek, 08-01-2018 godz. 16:04

CBOS postanowił dowiedzieć się, jakie zdanie na temat urzędów i urzędników mają Polacy. Okazało się, że chwalimy sobie głównie dogodne godziny otwarcia urzędów i coraz częstszą możliwość załatwiania spraw przez internet. Narzekamy natomiast na nadmiar formalności i zbyt częste rozwiązywanie spraw "po znajomości".
Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało Polaków, jakie są ich opinie na temat urzędów i pracujących w nim ludzi. Postanowiono w ten sposób sprawdzić, co najbardziej przeszkadza obywatelom w instytucjach państwowych, a za co je sobie chwalą. Odpowiedzi nie były raczej zaskakujące, choć niektórych dziwić może fakt, że grupa zadowolonych petentów jest całkiem spora. Pewnym jest, że oceniamy urzędy lepiej niż np. 5 lat temu.

Z wyników badań przeprowadzonych przez CBOS dowiadujemy się, że rośnie liczba Polaków, którzy odczuwają, że urzędy działają dla nich i chcą im ułatwić rozwiązywanie konkretnych spraw. Chwalono urzędy również za sprawność i szybkość działania. Aż 75% pytanych uznało, że urzędnicy są mili dla interesantów, a 73% przyznało, że urzędnicy są kompetentni i znają się na swojej pracy.

Poza tym 58% ankietowanych przyznało, że urzędnicy są rzetelni i dokładają wszelkich starań, by sumiennie wykonywa swoje obowiązki, a 51% stwierdziło, że w urzędach poświęca się interesantom wystarczająco dużo czasu, a pracownicy angażują się w sprawy klientów.

Najbardziej narzekano na opóźnianie i celowe zwlekanie z załatwianiem niektórych spraw (61% pytanych) oraz na aż 51% respondentów uznało, że urzędnicy są przekupni i zdecydowanie bardziej starają się dla interesantów, którzy wręczą łapówkę – czy to w postaci prezentu, czy gotówki. Dodatkowo 40% Polaków uważa, że urzędnicy w pierwszej kolejności obsługują znajomych i rodzinę, a znajomości i protekcja mogą wyraźnie ułatwiać rozwiązywanie spraw.

Łącznie aż 44% pytanych widzi poprawę w funkcjonowaniu urzędów. 11% wciąż jednak dostrzega pogorszenie i twierdzi, że załatwianie spraw urzędowych w naszym kraju jest coraz trudniejsze. Dla 37% respondentów nie ma żadnych zmian, a 9% uznało, że nie potrafi tego określić. Mogąc ocenić jakość obsługi w urzędach od 1 do 10, pytani wystawili łączną notę na poziomie 5,84. To najwyższa ocena spośród badań przeprowadzonych w ostatnich latach.

Jednocześnie, Polacy przyznali, że stałym problemem jest brak znajomości swoich praw przez klientów i petentów. Okazuje się, że nie potrafimy podejmować właściwych  decyzji w sprawach urzędowych, a to wydłuża rozwiązywanie problemów i nie jest winą urzędników.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Co Polacy sądzą o urzędach i urzędnikach?.

Podobne

Kursy walut 2018-01-19

+ więcej
  • EUR euro 4,1750 +0,21%  +0,87gr
  • USD dolar 3,3994 -0,33%  -1,14gr
  • GBP funt 4,7301 +0,18%  +0,85gr
  • CHF frank 3,5576 +0,30%  +1,05gr

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm