pieniadz.pl

Co młodzi Polacy wiedzą o finansach?

środa, 24-05-2017 godz. 17:05

Z badania PISA 2015 Financial Literacy wynika, że polscy nastolatkowie mają przeciętną wiedzę na temat finansów. Co ciekawe, lepiej wypadają dziewczęta. Eksperci przeanalizowali wiedzę i umiejętności 15-latków z 15 krajów. Polacy znaleźli się w środku rankingu, uzyskując ogółem 485 pkt przy średniej na poziomie 489 pkt w krajach należących do OECD.
W ramach badania PISA 2015 Financial Literacy w 15 krajach sprawdzono, jaka jest wiedza 15-latków na temat finansów i ekonomii. Skupiono się na informacjach i umiejętnościach potrzebnych w codziennym życiu, głównie na zarządzaniu finansami osobistymi. Okazało się, że polscy nastolatkowie w żadną stronę nie odbiegają od reszty.

Polska uplasowała się w środku stawki, zyskując 485 pkt przy średnim wyniku 489 pkt. Najlepsi w finansach i ekonomii okazali się nastolatkowie z wybranych prowincji Chin, które brały udział w badaniu, a także z Belgii oraz Kanady. Eksperci zauważają, że lepiej radzą sobie dzieci pochodzące z krajów, w których poruszana jest kwestia strategii edukacji finansowej, a młodzież od najmłodszych lat uczona jest racjonalnego obchodzenia się z pieniędzmi.

15-latkowie byli sprawdzani pod kątem znajomości pojęć z tematyki ekonomicznej, ale też musieli wykazać się umiejętnością oceny ryzyka finansowego w określonych sytuacjach. Zbadano również, jak duża jest pewność młodych ludzi odnośnie posiadanej wiedzy i umiejętności w kontakcie z finansami w praktyce. Szczegółowe informacje wskazały, że 20% polskich 15-latków posiada podstawową wiedzę i umiejętności o finansach i ekonomii. Tym samym udało im się zaliczyć I poziom badania.

Do najwyższego poziomu zalicza się jedynie 8% polskich nastolatków. Najwyższy odsetek 15-latków o najlepszej znajomości tego zakresu tematycznego występuje w Holandii (19%) i Kanadzie (22%). To grupa, które zna się nawet na sprawach, które jeszcze ich nie dotyczą, czyli podatkach, produktach i usługach bankowych itp.

Ciekawostką jest fakt, że z badań wynika, iż lepiej na finansach znają się dziewczynki. Zaobserwowano to w Polsce i na Słowacji. We Włoszech i  w Chinach to natomiast chłopcy wypadli w badaniu wyraźnie lepiej od nastolatek.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Co młodzi Polacy wiedzą o finansach?.

Podobne

Kursy walut 2020-07-03

+ więcej
  • EUR euro 4,4671 +0,03%  +0,12gr
  • USD dolar 3,9764 +0,60%  +2,36gr
  • GBP funt 4,9560 +0,12%  +0,60gr
  • CHF frank 4,2018 +0,23%  +0,98gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm