pieniadz.pl

Coraz więcej Polaków żyje w luksusie

sobota, 10-12-2016 godz. 19:07

Firma KPMG przygotowała raport dotyczący dóbr luksusowych w Polsce. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się z niego, że najprawdopodobniej po raz pierwszy w historii liczba zamożnych Polaków przekroczy okrągły milion! W którym regionie kraju żyje największa liczba bogaczy i na co najchętniej wydają swoją fortunę? Te informacje również pojawiły się w raporcie.
Działająca m.in. w branży audytowej firma KPMG opracowała raport dotyczący dóbr luksusowych w Polsce i osób, które z nich korzystają. Informacje są całkiem dobre, ponieważ okazuje się, że rośnie liczba obywateli naszego kraju, którzy zaliczają się do grona bogaczy. Przyjęto, że za zamożnych uważa się tych, którzy rocznie zarabiają min. 85 tys. zł. Tych, którzy zyskują ponad 1 mln zł rocznie jest ponad 41 tys.

Oszacowano, że bogatych Polaków jest już ponad milion, więc nie dziwi, że rozwija się też rynek dóbr luksusowych. W bieżącym roku jego wartość ma wynieść 16,4 mld zł, choć jeszcze przed rokiem było to 14,3 mld zł. Daje to wzrost o 2,1 mld zł na przestrzeni zaledwie jednego roku. Według prognoz, w ciągu następnych 4 lat, do roku 2020, rynek ten ma wzrosnąć jeszcze o 27%, czyli o niemal 21 mld zł.

Przewidywania analityków KPMG zakładają, że w bieżącym roku osoby zaliczane do zamożnych i bogatych uzyskają łącznie 171 mld zł. Jeśli chodzi o metodologię, to do zamożnych zaliczono tych, którzy zarabiają od 7,1 do 10 tys. zł miesięcznie. Bardzo zamożnymi określono tych uzyskujących miesięczne dochody na poziomie 10-20 tys. zł, natomiast za bogatych uważa się wszystkich, którzy zarabiają jeszcze więcej.

Największą liczbę zamożnych i bogatych rodaków odnotowano na Mazowszu, gdzie jest to 287 osób. Dalsze miejsca na podium zajmują Śląsk i Dolny Śląsk, jednak różnice są spore. W pierwszym województwo mowa bowiem o 104 bogatych osobach, a w drugim jest ich już tylko 86. W Wielkopolsce żyje 84 zamożnych, a w Małopolsce są to 83 osoby.

Jeżeli chodzi o wysokość dochodów, to czołówka wygląda podobnie. 1. miejsce także zajmuje Mazowsze (60,2 mln zł), a na 2. znajduje się Śląsk (21,7 mln zł). Inaczej wyglądają kolejne pozycje, bo 3. miejsce należy do Wielkopolski (19,4 mln zł), a następne do Małopolski (18,3 mln zł) i dopiero za nią plasuje się Dolny Śląsk (16,6 mln zł).

Skupiając się na samym rynku dóbr luksusowych można natomiast zauważyć, że największy jest rozwój segmentu zegarków i biżuterii, który rocznie rośnie średnio o ok. 10%. Spośród wszystkich osób zaliczanych do grona zamożnych i bogatych, 80% przyznaje, że kupuje dobra uznawane za luksusowe.

A co dokładnie „luksus” oznacza dla bogaczy? Zależy, o jakie produkty chodzi. Jeśli mowa o perfumach, to zamożni zakładają, że luksusem są te kosztujące min. 550zł. W przypadku wina jest to min. 350zł za butelkę, a jeśli chodzi o koniak, to jest to 700zł za butelkę! Zamożni nie oszczędzają też na posiłkach i o luksusowej kolacji mówią dopiero od 650zł za dwie osoby.

Dla przeciętnego obywatela szokujące mogą być też standardy zamożnych w przypadku ubrań. O luksusie mówią bowiem dopiero od 2 tys. zł za sukienkę i 3,5 tys. zł za garnitur. Na luksusowe buty mogą wydać min. 1,2 tys. zł. Luksusowy samochód to dla nich ten, który kosztuje min. 215 tys. zł, a za 1m2 apartamentu spokojnie zapłacą 12 tys. zł.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Coraz więcej Polaków żyje w luksusie.

Podobne

Kursy walut 2024-02-23

+ więcej
  • EUR euro 4,3326 +0,29%  +1,27gr
  • USD dolar 4,0050 +0,62%  +2,46gr
  • GBP funt 5,0691 +0,47%  +2,37gr
  • CHF frank 4,5427 +0,11%  +0,48gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm