pieniadz.pl

Cypr spełnił warunki postawione przez Trójkę

piątek, 08-11-2013 godz. 10:10

Chociaż sytuacja gospodarcza Cypru była naprawdę fatalna, to jednak tamtejsi politycy zdołali wprowadzić program oszczędnościowy zalecony przez Trójkę. W efekcie tych działań, mogą teraz ubiegać się o następną transzę wsparcia finansowego. Zgodnie z założeniami, ma to być 10 miliardów euro przekazanych przez Unię Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Audyt prowadzony w ostatnim czasie na Cyprze przez przedstawicieli Trójki, czyli Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakończył się pozytywną oceną dla tego południowego kraju. Chociaż przyznano, że sytuacja kraju jest trudna, to jednak stopień recesji był mniejszy od spodziewanego.

Jak podkreślili wizytatorzy, cele budżetowe udało się osiągnąć głównie, dzięki konsolidacji finansów oraz dbałości o mniejsze niż zakładano spowolnienie aktywności gospodarczej. W porównaniu do sytuacji z lipca tego roku, Cypryjczycy podjęli szereg działań związanych z restrukturyzacją sektora finansowego, a także z rekapitalizacją banków.

Zaznaczano przy tym, że Cyprowi udało się wypracować też bezpieczne nadwyżki. Zadowolenie przedstawicieli Trójki z wprowadzanych na Cyprze zmian oraz wspomniane nadwyżki oznaczają, że kraj może otrzymać następną transzę pomocową, która ma zapobiec jego bankructwu.

Jeszcze wiosną tego roku ustalono, że uzyskanie środków pomocowych od zewnętrznych jednostek będzie możliwe tylko wtedy, gdy Cypr samodzielnie wygospodaruje 13 miliardów euro. To kwota bardzo duża, jak na to niewielkie państwo, ponieważ stanowi ona aż 75% wartości tamtejszego PKB. W zamian za jej uzbieranie, od Unii Europejskiej oraz Europejskiego Banku Centralnego kraj ma uzyskać 9 miliardów euro, a od Międzynarodowego Funduszu Walutowego 1 miliard euro.

Cypr ma zebrać tak dużą sumę, dzięki wprowadzanym stopniowo zmianom. Największe dochody mają zostać uzyskane z restrukturyzacji sektora bankowego. Poza tym, znaczna kwota ma pojawić się, dzięki prywatyzacji licznych jednostek oraz dzięki cięciom budżetowym. Na realizację tych wszystkich celów, Cypr ma czas do 2018r.

W tym czasie jego sytuacja ma ulec nieznacznej poprawie. Prognozy dotyczące jego wzrostu gospodarczego zostały skorygowane i zamiast skurczenia gospodarki o 8,7%, teraz zakłada się, że zmniejszy się ona o 7,7% w tym roku. Gorzej ma być w przyszłym roku. Według ostatnich przewidywań, gospodarka skurczy się o 4,8%, a nie jak wcześniej sądzono, o 3,9%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Cypr spełnił warunki postawione przez Trójkę.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm