pieniadz.pl

Cypr zaczyna akceptację umów dających mu możliwość otrzymania pomocy

sobota, 23-03-2013 godz. 11:11

W obliczu upadku, rząd Cypru zdecydował się rozpocząć akceptowanie części spośród ośmiu przygotowanych wcześniej ustaw. To właśnie ich przyjęcie ma dać państwu szansę na uzyskanie pomocy finansowej z zewnątrz. Sprawa jest o tyle pilna, że termin akceptacji dokumentów mija w poniedziałek, więc pozostało niewiele czasu. Wiadomo jednak, że jutro cypryjscy politycy planują intensywne prace nad ustawami tak, by ze wszystkim zdążyć.
Dzisiaj rano otrzymaliśmy informację o tym, że rząd Cypru zdecydował się na przyjęcie pierwszych 3 ustaw, które są wymagane przez jednostki zewnętrzne, by kraj ten mógł liczyć na pomoc finansową. Poza tym, cypryjski parlament planuje jutro zająć się sprawą podatku od lokat bankowych.

W piątek wieczorem parlament Cypru zgodził się na stworzenie tzw. „funduszu solidarności”. Ma on stanowić zapas dla aktywów państwowych i jednocześnie bazę dla emisji obligacji ratunkowych. Oprócz tego, cypryjscy politycy podjęli decyzję, że rząd zajmie się kontrolą kapitałową banków.

Kolejną ważną sprawą jest fakt, że parlamentarzyści zaakceptowali ustawę dotyczącą restrukturyzacji cypryjskich banków. Jej najważniejszą rolą ma być wyraźne rozdzielenie „dobrych” i „złych” długów. Inną istotną zmianą ma być zwolnienie części kadry pracowniczej. Niemniej jednak, w niektórych bankach gwarantowane jest pozostawienie określonej liczby miejsc pracy.

Nie wiadomo, kiedy przerwane w nocy obrady mają zostać wznowione. Wiemy już natomiast, czym zajmą się politycy, kiedy tylko powrócą do rozmów. Konieczne będzie głosowanie dotyczące całego pakietu ustaw, od których zależy otrzymanie przez Cypr pomocy finansowej od Unii Europejskiej. Niezbędne będzie ustalenie planu, który pozwoli państwu zebrać kwotę w wysokości 5 miliardów 800 milionów euro. Dopiero, jeśli to się uda, to kraj będzie mógł liczyć na wypłatę 10 miliardów euro przez jednostki zewnętrzne.

Kwestiami, które jeszcze pozostają do rozwiązania są m.in. te związane z podatkiem od oszczędności bankowych przekraczających 100 tysięcy euro. Na razie propozycja wprowadzenia podatku 15-procentowego została już raz odrzucona.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Cypr zaczyna akceptację umów dających mu możliwość otrzymania pomocy.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm