pieniadz.pl

Dodatek nocny – komu i kiedy przysługuje?

sobota, 25-08-2012 godz. 13:01

Dodatek nocny to kwota, którą dodaje się do stawki podstawowej wypłacanej pracownikowi zatrudnionemu na danym stanowisku w momencie, w którym wykonuje on swoje obowiązki w godzinach między 21:00 a 7:00. Co jeszcze, jako pracownicy, ale też jako pracodawcy powinniśmy wiedzieć na temat tego dodatku? Komu i kiedy przysługują większe stawki?
Godziny zaliczane do pory nocnej są określane przez artykuł 151 Kodeksu Pracy. Zgodnie z zawartymi w nim zapisami, za porę nocną uznaje się godziny od 21:00 do 7:00. W tym przedziale stawka za wykonywaną pracę musi być wyższa od standardowej. Oczywiście, z uwagi na najpowszechniejszy, 8-godzinny system pracy, właściciel firmy może samodzielnie określić porę nocną, wyznaczając ten czas, kiedy trwa nocna zmiana w jego zakładzie.

Dodatek nocny obowiązuje na każdym stanowisku, bez względu na konkretny rodzaj umowy o pracę i niezależnie od tego, czy pracownik wykonuje obowiązki o tej porze stale, czy tylko okresowo.

Zgodnie z prawem, dodatek nocny powinien wynosić 20% minimalnej stawki obowiązującej w Polsce. Jednak w przypadku, gdy dana osoba jest na stałe zatrudnione w godzinach nocnych, wtedy zamiast naliczania 20% za każdą godzinę pracy, można zdecydować się na zryczałtowaną kwotę uwzględniającą zarówno podstawową stawkę, jak i dodatek nocny.

Należy przy tym zaznaczyć, że jeżeli zmiany są niestandardowe i obejmują zarówno godziny nocne, jak i te przed 21:00 oraz po 7:00 rano, wtedy pracodawca musi podliczyć godziny pracy w zwykłym wymiarze godzin oraz te nocne, z 20% dodatku. Dopiero po dodaniu można uzyskać należną wysokość pensji.

Pracodawca musi również wiedzieć, że nawet, jeżeli podwładny wykonuje obowiązki min. 3 godziny w ciągu nocy każdej doby, jest już zaliczany do grupy pracowników nocnych. Podobnie jest z tymi podwładnymi, którzy na przestrzeni całego okresu rozliczeniowego wykonują min. ¼ swojej pracy między godziną 21:00 a 7:00.

Trzeba też zaznaczyć, że w przypadku, gdy jest to praca wymagająca dużego wysiłku fizycznego albo psychicznego, bądź też szczególnie niebezpieczna, to wtedy pracownik nie może wykonywać jej dłużej, niż przez 8 godzin w ciągu doby – bez względu na to, czy będą to pory dzienne, czy też nocne.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Adrian (17.12.2013 08:00)

Witam , pracuje na samych nockach i chciałem się zapytać czy dodatek nocny moze byc wliczony w podstawe bo brutto mam 2288 a na fiszce z wypłaty nie ma wyodrębnionej pozycji jako dodatek nocny , czy z tego wychodzi ze zakład nie płaci tego dodatku i czy wgl powinna być wyodrębniona kwota za prace w nocy na fiszce ??

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm