pieniadz.pl

EBC nadal nie zdołał pobudzić inflacji

wtorek, 30-09-2014 godz. 16:04

Wśród opublikowanych dzisiaj przez Eurostat danych pojawiły się również te dotyczące inflacji HICP. Okazało się, że w bieżącym miesiącu ceny produktów i usług w strefie euro wzrosły tylko o 0,3% w ujęciu rocznym. Choć dane były zgodne z prognozami ekspertów, to jednak nie zmienia to faktu, że inflacja była najsłabsza od października 2009r. Niewiele wskazuje na to, by sytuacja w najbliższym czasie miała się poprawić.
Nie pomaga drastyczne obniżanie stóp procentowych do poziomów najniższych w historii – inflacja w strefie euro nadal jest bardzo niska. Jak na razie, nie pomaga też rozpoczęty niedawno program Targeted Long Term Refinancing Operations (TLTRO), który umożliwia Europejskiemu Bankowi Centralnemu udzielanie pożyczek bankom komercyjnym. W ciągu zaledwie kilku tygodni, na te cele EBC wydał już 82,6 miliarda euro.

Główny bank Europy obniżył stopy procentowe o 0,01 punktu procentowego, co sprawiło, że referencyjna stopa kredytu refinansowego wynosi 0,05%, stopa oprocentowania depozytów to 0,2%, a stopa kredytu to 0,3%. Mimo takich działań, inflacja we wrześniu była minimalna. O ile zrewidowane sierpniowe dane wskazały, że ceny produktów i usług wzrosły o 0,4% w ujęciu rocznym, to w tym miesiącu było to już tylko 0,3% r/r.

Jeszcze jednym problemem EBC jest spadek wartości kredytów udzielanych sektorowi prywatnemu. W samym sierpniu obniżyła się ona o 1,5% wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Eksperci podkreślają, że daje to już przeszło 2 lata ujemnej dynamiki, co jest naprawdę niepokojącym zjawiskiem.

Nie wiadomo, jakie będą kolejne działania EBC, lecz jednostka z pewnością będzie dążyła do dalszej stymulacji rynku finansowego europejskich krajów z nadzieją, że ceny produktów i usług zaczną wreszcie szybciej wzrastać. Szczegóły na ten temat być może poznamy już w czwartek, kiedy to po raz kolejny odbędzie się posiedzenie jednostki prowadzonej przez Mario Draghiego.

Konferencja po posiedzeniu EBC przewidziana jest tradycyjnie na godz. 13:45, jednak jeszcze ważniejsze może okazać się wystąpienie Mario Draghiego o 14:30, w którym szef centralnego banku Europy być może wyjawi plany jedostki na przyszłość.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do EBC nadal nie zdołał pobudzić inflacji.

Podobne

Kursy walut 2023-03-31

+ więcej
  • EUR euro 4,6755 -0,10%  -0,46gr
  • USD dolar 4,2934 -0,25%  -1,09gr
  • GBP funt 5,3107 -0,13%  -0,70gr
  • CHF frank 4,6856 -0,26%  -1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm