pieniadz.pl

EuroPKB - Polska wciąż w czołówce

czwartek, 07-12-2017 godz. 16:04

Eurostat opublikował dane na temat sytuacji europejskich gospodarek w III kwartale tego roku. Pod względem tempa rozwoju, jedynie trzy państwa wyprzedzają Polskę. Dynamika naszego PKB wyniosła 1,2 w ujęciu kwartalnym oraz 5,2% w ujęciu rocznym. Liderem była Rumunia ze wzrostem PKB o 2,6 k/k i 8,6 r/r. W całej UE PKB wzrosło o 0,6% k/k i 2,6% r/r.
Dane Eurostatu na temat wzrostu gospodarczego poszczególnych krajów unijnych w III kwartale tego roku, znów były pozytywne dla Polski. Według wyliczeń europejskich ekspertów, nasz Produkt Krajowy Brutto zwiększył się o 1,2% w porównaniu do poprzedniego kwartału i o 5,2% wobec III kwartału roku ubiegłego. Taki wynik plasuje nas na wysokim, 4. miejscu.

Liderem dynamiki PKB, zarówno w ujęciu rocznym, jak i kwartalnym, była Rumunia. Tamtejsza gospodarka rozwijała się między lipcem a wrześniem w tempie 2,6% wobec II kwartału i 8,6% wobec analogicznego okresu 2016r. Na podium znalazły się też Malta (1,.9% k/k, 7,7% r/r) i Łotwa (1,5% k/k i 6,2% r/r).

W całej UE dynamika PKB wyniosła 0,6% w stosunku do II kwartału tego roku oraz 2,6% wobec poprzedniego roku. Co ciekawe, dokładnie takie same były kwartalne i roczne dane dla samego Eurolandu. Należy jednak podkreślić, że nie uwzględniono, brakujących jeszcze, odczytów na temat PKB Luksemburga oraz Irlandii. W tym drugim przypadku dynamika wzrostu gospodarczego może okazać się na tyle wysoka, że Irlandia będzie walczyła o miejsce w czołówce.

Najsłabiej w ujęciu kwartalnym wypadła Dania, która jako jedyne państwo znalazła się w fazie spowolnienia. Jej PKB skurczyło się wobec II kwartału br. o 0,6%. Jeśli kolejnym razem wynik nie będzie plusowy, Dania oficjalnie znajdzie się w recesji. Bardzo słabo wypadła też Litwa, której gospodarka rozwijała się w tempie wynoszącym tylko 0,1% k/k. W porównaniu do III kwartału minionego roku, najgorzej poradziły sobie Grecja i Dania, których PKB wzrosło o niewiele ponad 1%.

Dane publikowane przez Europejski Urząd Statystyczny są już wyrównane sezonowo. Przypomnijmy, że dane przedstawiane w Polsce są zwykle niewyrównane, więc nie powinien dziwić fakt, że według Głównego Urzędu Statystycznego, PKB Polski wzrosło w III kwartale tego roku o 4,9%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do EuroPKB - Polska wciąż w czołówce.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm