pieniadz.pl

Finalne dane GUS-u: Inflacja w sierpniu wyniosła 1,8%

poniedziałek, 11-09-2017 godz. 17:05

GUS opublikował dziś szczegółowe dane na temat odnotowanego w sierpniu wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Wyniósł on 1,8% w ujęciu rocznym. W ujęciu miesięcznym zaobserwowano minimalny spadek o 0,1%. Dane celowały we wcześniejsze prognozy. Inflację odczuje każdy Polak, ponieważ sama żywność podrożała aż o 4,6% w porównaniu do 2016r.
Według zaprezentowanych dziś przez Główny Urząd Statystyczny danych dotyczących poprzedniego miesiąca, ceny produktów i usług konsumenckich w Polsce wyraźnie wzrosły przed miesiącem w porównaniu do wcześniejszego roku. Sierpniowa inflacja wyniosła dokładnie 1,8% r/r. W stosunku do lipca ceny minimalnie spadły (o 0,1%). Odczyty były zgodne z prognozami analityków.

Choć inflacja to dobre zjawisko dla gospodarki, nie jest jednak pożądana przez obywateli, którzy muszą liczyć się ze zwiększonymi wydatkami. Tym razem zwyżka zen może być szczególnie dotkliwa, ponieważ najbardziej podrożały produkty niezbędne w codziennym życiu. Najmocniejszy wzrost cen dotyczył żywności. Inflacja w tej kategorii towarów sięgnęła poziomu 4,6% r/r. Wliczając jeszcze napoje bezalkoholowe, byłoby to 4,3% r/r.

Wśród najmocniej drożejących dóbr były również te związane z korzystaniem z restauracji i hotelów. Inflacja w tej kategorii wyniosła 2,4% w ujęciu rocznym. O 2,0% wzrosły ceny wiążące się z użytkowaniem domu lub mieszkania oraz nośniki energii. O 1,8% podrożały zarówno transport, jak też rekreacja i kultura.

Wciąż jeszcze istnieje kategoria produktowa, w której notowana jest deflacja. Wyraźnie potaniała odzież i obuwie. Spadek cen w porównaniu do sierpnia 2016r. wyniósł tu aż 5,7%. Najmniejsza inflacja zaobserwowana została natomiast w przypadku wyposażenia mieszkania (0,1%).

Jeżeli chodzi o wpływ na wskaźnik inflacji, to w największym stopniu budowała go zwyżka cen żywności, opłat związanych z mieszkaniem oraz transportu. O jedyne 0,31% punktu procentowego indeks obniżył wspomniany spadek cen odzieży i obuwia.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Finalne dane GUS-u: Inflacja w sierpniu wyniosła 1,8%.

Podobne

Kursy walut 2022-11-30

+ więcej
  • EUR euro 4,6684 -0,28%  -1,29gr
  • USD dolar 4,5066 -0,22%  -0,98gr
  • GBP funt 5,4151 +0,02%  +0,10gr
  • CHF frank 4,7421 -0,06%  -0,28gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm