pieniadz.pl

GPW: Pierwsza sesja roku w Warszawie; WIG20 tylko minimalnie nad kreską

wtorek, 03-01-2017 godz. 20:08

Tagi: GPWGiełda
Z jednodniowym opóźnieniem do reszty świata, w Polsce odbyła się dziś pierwsza sesja giełdowa w nowym roku. Rozpoczęła się od niewielkich wzrostów wartości najważniejszych wskaźników. Można się było tego spodziewać po wczorajszym, udanym zakończeniu handlu na Wall Street. Od rana poznawaliśmy dziś odczyty indeksów PMI dla przemysłu w europejskich krajach.
Po niespełna dwóch godzinach handlu widać było, że polskie indeksy nie mają siły do wzrostów. Mimo pozytywnych bodźców zarówno ze strony Amerykanów, jak i rynków europejskich – nawet tych wschodzących, WIG30 przed godz. 11:00 znajdował się już poniżej poziomu z ostatniego zamknięcia.

Indeks największych spółek notowanych w Warszawie najbardziej obciążały podmioty reprezentujące branżę energetyczną. Akcje PGNiG taniały aż o 2,23%. Do tego dochodziły jeszcze Energa i PGE, które pikowały na poziomie, wynoszącym odpowiednio 1,65% i 1,58%.

Choć przed południem poprawiały się obroty, to jednak WIG20 nie był w stanie wybić się na plus, kurcząc się o ok. 0,4%. Wyższa niż przed świętami aktywność nie rokowała najlepiej przy utrzymującej się tendencji spadkowej. Po 12:00 sytuacja zaczęła się wyraźnie pogarszać, a jeszcze przed 13:00 wskaźnik naszych blue chipów malał o ok. 1,2%. Negatywnie na cały indeks wciąż wpływały spółki energetyczne.

Popołudniu opublikowano wstępne dane o inflacji. Wynika z nich, że w grudniu ceny wzrosły o 0,2% w ujęciu miesięcznym i o 2,0% w ujęciu rocznym. Dane są zbliżone do przewidywań, według których miało to być 0,3% m/m oraz 2,1% r/r. Napłynęły też dane z USA, gdzie przemysłowy indeks ISM wyniósł w grudniu 59,7 pkt wobec spodziewanych 58,0 pkt.

Popołudnie dobrze wyglądało główni w wykonaniu rynków wschodzących. Można było zawdzięczać to m.in. dobrej sytuacji na rynku surowcowym, która przekładała się na zwyżki wartości spółek działających w tym sektorze, ale tez korektą dolara na rynku walutowym.

Indeks największych polskich spółek zakończył dzisiejszą sesję z wynikiem +0,08% i liczy sobie 2463,25 pkt. WIG30 rósł o 0,35%. Wskaźnik średnich spółek zwyżkował na poziomie 0,51%, a indeks grupujący najmniejsze podmioty znajdował się 0,30% powyżej zera.

Pozytywnymi bohaterami dzisiejszej sesji były JSW i mBank, których papiery wartościowe drożały odpowiednio o 3,34% oraz 3,23%. Poza tym nieźle wypadły: PZU (2,78%), Orange Polska (2,76%) i LPP (2,75%). Największe spadki wartości dotknęły natomiast: Cyfrowego Polsatu (-2,74%), Asseco Poland (-2,68%) oraz PKO BP (-2,19%).

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do GPW: Pierwsza sesja roku w Warszawie; WIG20 tylko minimalnie nad kreską.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm