pieniadz.pl

GUS: Bezrobocie spadło do 7,0% - to kolejne minimum

sobota, 23-09-2017 godz. 20:08

Jak podał wczoraj GUS, stopa bezrobocia w sierpniu znowu spadła i tym razem osiągnęła poziom 7,0% wobec 7,1% miesiąc wcześniej. Jeszcze lepiej wyglądają szczegółowe dane, według których wzrosła liczba pracujących w wieku produkcyjnym, a zmalała realna liczba bezrobotnych. Niestety, eksperci podkreślają, że aktywność zawodowa Polaków wciąż jest stosunkowo niska.
Mamy kolejny rekord w badaniach prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny! W sierpniu stopa bezrobocia sięgnęła poziomu 7,0%, czyli była najniższą w historii tychże badań. Oznacza to spadek o 0,1 punktu procentowego w ujęciu miesięcznym i o 1,4 p. p. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

W ujęciu nominalnym bezrobocie spadło o 210,7 tys. osób wobec sierpnia poprzedniego roku i o 3,9% w stosunku do lipca roku bieżącego. Procentowo daje to zniżki kolejno o 15,6% i 0,3%. Aktualnie w urzędach pracy zarejestrowanych jest 1 mln 136,1 tys. osób bez stałego zatrudnienia. GUS podał też, że liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła przed miesiącem o 3,1% m/m, ale spadła o 5,2% r/r.

Najwyższa stopa bezrobocia bezustannie utrzymuje się na Warmii i Mazurach, gdzie w sierpniu wynosiła 12,0%. W woj. kujawsko-pomorskim było to 10,3%, a we wszystkich pozostałych regionach odsetek mieszkańców bez pracy nie sięgał nawet 10,0%. Najniższe bezrobocie odnotowano natomiast tradycyjnie już, w Wielkopolsce (4,1%). Nadal bardzo dobra sytuacja panuje również w woj. śląskim (5,6%), małopolskim (5,7%) i pomorskim (5,9%).

Zwrócono również uwagę na poszczególne branże. Okazało się, że w niektórych nie tylko nie brakuje miejsc pracy, ale firmy wręcz narzekają na brak pracowników. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w przedsiębiorstwach handlowych, spośród których przeszło 22% uskarża się na brak rąk do pracy.

Zatrudnienie w największym stopniu zwiększyło się sektorze administracyjnym, a także w branży gastronomicznej i hotelarskiej oraz informacyjno-komunikacyjnej. Zmniejszyło się natomiast zapotrzebowanie na pracowników w przemyśle górniczo-wydobywczym oraz w firmach zajmujących się wytwarzaniem i zaopatrywaniem w prąd, gaz, wodę i parę wodną.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do GUS: Bezrobocie spadło do 7,0% - to kolejne minimum.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm