pieniadz.pl

III ustawa deregulacyjna już obowiązuje

środa, 02-01-2013 godz. 10:10

Wraz z nowym rokiem w życie weszła III ustawa deregulacyjna, której zadaniem ma być ułatwienie funkcjonowania polskim przedsiębiorstwom. Według założeń opracowujących go polityków, nowy dokument ma nieść korzyści głównie dla małych firm. Zmiany będą dotyczyły m.in. leasingu, metody odprowadzania podatku VAT, jak też rozliczania się z tzw. „złych długów”.
Wedle założeń zawartych w III ustawie deregulacyjnej, od teraz przedsiębiorstwa będą miały prawo do skorzystania z leasingu na wieczyste użytkowanie ziemi. Natomiast w przypadku wzięcia w leasing nieruchomości, jego minimalny czas trwania nie będzie już wynosił 10 lat, a tylko 5 lat, co jest korzyścią głównie dla firm, które nie mają tak dalekosiężnych planów, a chciałyby móc korzystać z opcji leasingowej.

Oprócz tego, niewielkie firmy uzyskają prawo do rozliczania się z VAT za pomocą metody kasowej. Taka możliwość ma się odnosić jednak tylko do tych firm, których roczne obroty nie przekraczają 1,2 miliona euro. Przedsiębiorstwa zaliczane do grona tych małych, będą mogły rozliczać się z podatku VAT dopiero po tym, jak klient zapłaci za produkt albo usługę. Dotychczas, istniał obowiązek rozliczania się od razu po wystawieniu faktury, co sprawiało, że niejednokrotnie firmy rozliczały się z VAT mimo, że nie otrzymały zapłaty za towar lub usługę określoną na fakturze.

Dodatkowo, ta jednostka, która otrzymuje fakturę, ale nie reguluje zawartej w niej płatności, nie będzie od teraz miała prawa do tego, by odliczyć podatek, który został naliczony w dokumencie. Łączy się z tym fakt, iż faktura, która nie została zapłacona, nie może stać się elementem wliczanym w koszty uzyskania przychodu.

W skrócie – faktury, za które jednostka wystawiająca dokument nie otrzymała zapłaty, nie będą teraz miały praktycznie żadnej mocy, pozostając głównie dowodem na dokonanie transakcji. Niemniej jednak, takie zmiany są korzystne dla przedsiębiorstw. Według rządu, mają one ograniczyć przestoje płatnicze i upłynnić przepływ środków przez budżety firm.

Jeśli natomiast chodzi o faktury opłacone tylko częściowo, to podatek VAT można odliczać przy nich w standardowy sposób. Do tego, skrócono o 30 dni termin rozliczania się z tzw. „złych długów”, które przynoszą jednostkom gospodarczym największe szkody. Teraz firmy będą miały na to 150, a nie jak wcześniej – 180 dni.

Natomiast dla pomocy w uzyskiwaniu kredytów dla firm, wprowadzono opcję zastawienia oczekiwanego zwrotu podatkowego, jako zabezpieczenia dla kredytu. Ma to podnieść wiarygodność wielu jednostek, ułatwiając im otrzymywanie kredytów umożliwiających dalszy rozwój.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do III ustawa deregulacyjna już obowiązuje.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm