pieniadz.pl

Ile kosztuje polski pracownik?

piątek, 07-04-2017 godz. 16:04

Dane Eurostatu nie pozostawiają wątpliwości, co do tego, że zatrudnienia pracownika w Polsce jest dużo mniej kosztowne niż w innych krajach unijnych. W 2016r. w naszym kraju godzina pracy kosztowała pracodawcę średnio 8,6 euro, podczas gdy w całej Unii Europejskiej było to przeciętnie 25,4 euro, natomiast w Eurolandzie aż 29,8 euro.
Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, polscy pracownicy kosztują swoich pracodawców zdecydowanie mniej niż większość osób zatrudnianych na terenie Unii Europejskiej. Średnia dla całej Wspólnoty wynosi 25,4 euro, podczas gdy w naszym kraju jest to zalewie 8,6 euro! Jest to więc niemal 3-krotnie mniej, co zdecydowanie powinno nas niepokoić.

Jeszcze gorzej wypada Polska na tle samej strefy euro, w której przeciętny koszt zatrudnienia jednej osoby wynosi aż 29,8 euro. Zdecydowanie najdroższe jest zatrudnienie pracownika w Danii, gdzie koszt utrzymania jednego podwładnego to 42 euro za godzinę. W Belgii godzina pracy to dla firmy wydatek w wysokości 39,2 euro, a w Szwecji jest to 38 euro. Wysokie koszty zatrudnienia odnotowano również w Luksemburgu, gdzie było to 36,6 euro za godzinę oraz we Francji (35,6 euro).

Należy podkreślić, że szereg krajów wypadł jeszcze gorzej niż Polska. Najniższe godzinowe koszty zatrudnienia pracownika zaobserwowano w Bułgarii, gdzie było to zaledwie 4,4 euro. W Rumunii godzina pracy to dla pracodawcy koszt na poziomie 5,5 euro. Mniej niż polskie przedsiębiorstwa, za godzinę pracy swoim podwładnym, płacą też firmy działające na Litwie i Łotwie, gdzie jest to odpowiednio 7,3 euro oraz 7,5 euro. Na Węgrzech godzina pracy kosztuje firmę 8,3 euro.

Eurostat sprawdził również przeciętny koszt godzinowy zatrudnienia jednej osoby w różnych sektorach gospodarki. Okazało się, że w polskich przedsiębiorstwach przemysłowych było to 8,5 euro, natomiast w budownictwie godzina pracy kosztowała średnio 7,6 euro, a w sektorze usługowym było to 8,5 euro. To również dużo mniej od przeciętnego wyniku w całej UE, gdzie było to odpowiednio: 26,6 euro w przemyśle, 23,3 euro w budownictwie i 25,8 euro w usługach.

Po przeliczeniu na rodzimą walutę okazuje się, ze godzina pracy kosztuje u nas średnio 37,5zł. Jeśli chodzi o konkretne sektory, to w firmach przemysłowych jest to 37,10zł, w budownictwie – 33,10zł, a w usługach również 37,10zł.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Ile kosztuje polski pracownik?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm