pieniadz.pl

Jak stworzyć silne hasło, które uchroni Twoje konto przed hakerami?

niedziela, 14-09-2014 godz. 17:05

Wiele mówi się o tym, że silne hasło to podstawa bezpieczeństwa w sieci. Dotyczy to nie tylko haseł do bankowości elektronicznej, ale również haseł do poczty, z której hakerzy mogą wykraść dane niezbędne do zalogowania się na innych, ważnych profilach. Dlatego też warto wiedzieć, jakimi zasadami kierować się przy tworzeniu haseł i których kombinacji zdecydowanie unikać.
Włamania na konta bankowe nie są żadną nowością, choć trzeba przyznać, że w ostatnim czasie wyjątkowo często słyszy się o kolejnych oszustach podstępem zdobywających numery i hasła do kont klientów banków. Wysyłając fałszywe wiadomości e-mail, które teoretycznie pochodzą z systemów bankowych, oszuści uzyskują dostęp do bankowości elektronicznej Polaków. Wciąż jednak zdarza się też, że zdobywając sam numer klienta, złodziej jest w stanie odgadnąć hasło. Wielu z nas nie tworzy bowiem haseł, które byłyby bezpieczne.

Czym jest bezpieczne hasło? To taki zbiór znaków, który jest skomplikowany na tyle, by nie mógł zostać rozszyfrowany przez osobę trzecią. Oznacza to, że należy zrezygnować z haseł będących naszym imieniem, imieniem dziecka czy partnera lub partnerki. Nie sprawdzi się data urodzenia. Zdecydowanie odpadają najpopularniejsze hasła, czyli ciąg liczb „12345” itp. oraz ciąg samych jedynek.

Stworzenie skomplikowanego hasła wcale nie musi być trudne. Może ono być skrótem całego zdania zapisanym w formie akronimu, przy użyciu tylko pierwszym liter następujących po sobie słów. W ten sposób najwygodniej jest „ukrywać” w haśle naszą ulubioną sentencję lub tytuł piosenki. Można też skorzystać z anagramów, czyli słów, w których przestawione zostały litery (np. „dimna” zamiast „admin”). Nawet proste słowo może w ten sposób stać się bardzo trudne do odgadnięcia.

Poza tym, doradza się, by korzystać z dużych i małych liter, a do tego również cyfr. Im większa jest różnorodność znaków, tym większa moc hasła. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto więc skorzystać także ze znaków interpunkcyjnych, które jeszcze bardziej skomplikują dostęp do konta.

Silne hasła są ważne nie tylko w przypadku dostępu do konta bankowego. Te same zasady obowiązują przy dostępie do poczty e-mail czy profili na portalach społecznościowych. W skrzynce pocztowej zwykle posiadamy wiadomości z banku, które mogą pomóc hakerom w zdobyciu naszego hasła. W wiadomościach wysyłanych na portalach społecznościowych czasem podajemy numer znajomym mającym wykonać przelew, co również może ułatwić oszustom kradzież. Dbałość o hasło zalecana jest więc w każdym przypadku.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Jak stworzyć silne hasło, które uchroni Twoje konto przed hakerami?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm