pieniadz.pl

Jutro po raz pierwszy Amerykanie opublikują dane na temat PKB liczone wg nowych zasad

wtorek, 30-07-2013 godz. 15:03

Już od jutra, 31 lipca 2013r., Amerykanie będą obliczali wartość Produktu Krajowego Brutto w sposób inny niż dotychczas. Wskaźnik będzie teraz osiągał większą wartość. Będzie to powodowane faktem, że uwzględnione zostaną w nim tzw. „niematerialne elementy gospodarki XXI wieku”. Analitycy będą korzystali z nowych wytycznych nie tylko przy obliczaniu bieżącego PKB. Przeliczą też wskaźniki z dawnych lat.
Jutro opublikowane zostaną najświeższe dane dotyczące Produktu Krajowego Brutto w Stanach Zjednoczonych. Będzie to jednak wyjątkowy odczyt, ponieważ po raz pierwszy w historii doliczone do wartości PKB zostaną tzw. „niematerialne elementy gospodarki XXI wieku”. Uznaje się za nie wydatki związane z badaniami oraz rozwojem w różnych dziedzinach, a także wydatki pochodzące z dzieł autorskich.

W przypadku wydatków przeznaczanych na badania i rozwój, podwyższą one głównie wartość PKB w tych stanach, w których funkcjonują większe ośrodki badawcze zajmujące się przemysłem zbrojeniowym. Ten element gospodarczy ma podnieść wskaźnik PKB o ok. 2%.

Natomiast doliczenie do PKB wydatków na dzieła autorskie będzie dotyczyło głównie Hollywood i powstających tam produkcji. Do PKB zaliczone zostaną m.in. wydatki na filmy oraz programy TV. Oprócz tego, od jutra w amerykańskim PKB uwzględniane będą środki przekazane na tworzenie muzyki i książek. Dzięki tym składnikom, wartość PKB ma urosnąć o ok. 0,5%.

Ponadto, od 31 lipca w inny sposób Amerykanie będą też wliczali do PKB kwoty przekazywane na pracownicze plany emerytalne. Zamiast szacować fundusze, które rzeczywiście zostały już przekazane na te cele, obliczane będą sumy, które wcześniej zostały przez pracodawców jedynie zadeklarowane. Takie szacunki mogą w pewnym stopniu zaburzyć realną wartość PKB, ponieważ będą opierały się jedynie na obietnicach zatrudniających, a nie na stanie faktycznym.

Decydując się na wprowadzenie nowej metody obliczania wartości PKB, Stany Zjednoczone będą pierwszym państwem, które zacznie szacować ten wskaźnik zgodnie z wytycznymi Organizacji Narodów Zjednoczonych podanymi w 2008r.

Żeby nie tylko możliwe, ale i komfortowe było porównanie obecnych wyników gospodarczych z tymi poprzednimi, amerykańscy analitycy skorzystają z nowej metody wyliczania PKB przy bieżących szacunkach, a dodatkowo obliczą w ten sposób PKB na przestrzeni ostatnich 84 lat, od 1929r. do 2013r.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Jutro po raz pierwszy Amerykanie opublikują dane na temat PKB liczone wg nowych zasad.

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm