pieniadz.pl

KNF wprowadziło zmiany do Rekomendacji T - znów będzie łatwiej o kredyty

środa, 27-02-2013 godz. 10:10

Podczas wczorajszego posiedzenia, KNF zdecydowała się na przyjęcie Rekomendacji T w jej końcowej postaci. Dzięki zasadom, jakie wprowadza ten dokument, banki będą miały większe możliwości udzielania kredytów. Przede wszystkim, będą mogły udostępniać wyższe kwoty i stosować uproszczone reguły, a dodatkowo, opcję kredytową będą posiadały wszelkie jednostki bankowe, a nie wyłącznie te cieszące się największymi zasobami finansowymi.
W trakcie swojego wtorkowego posiedzenia, Komisja Nadzoru Finansowego zaakceptowała ostateczną postać tzw. Rekomendacji T. Dokument ten obejmuje zapisy dotyczące głównie zmniejszania restrykcji wobec banków w kwestii udzielania kredytów.

Dokładniej, rekomendacja ta umożliwia udzielanie kredytów opiewających na wyższe sumy przy jednoczesnym zachowaniu uproszczonych zasad ich udostępniania. Poza tym, rekomendacja ma pozwalać na udzielanie kredytów nie tylko tym bankom, które pozostają w najdogodniejszej sytuacji finansowej, ale także tym nieco słabszym.

KNF ma nadzieję, że dzięki nowelizacji Rekomendacji T, uda się zażegnać kryzys, jaki w ostatnich latach widoczny jest w sektorze bankowym. Klienci są mniej chętni na zaciąganie kredytów, ponieważ zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji w kraju i obawiają się, że zabraknie im środków na ich spłatę. Także część banków wprowadziła obostrzenia w kwestii ich udzielania, biorąc pod uwagę możliwość późniejszej niewypłacalności kredytobiorcy.

Ostatnią sprawą przekładającą się na zmniejszenie liczby udzielanych w Polsce kredytów na przestrzeni ostatnich kilku lat są wymogi KNF. Domaga się ona, żeby banki zgromadziły depozyty na większą sumę niż łączna kwota udzielanych przez nie kredytów. Mimo tego, na razie wciąż to suma kredytów jest wyższa od bankowych depozytów.

Niemniej jednak, zaakceptowana wczoraj nowelizacja Rekomendacji T, pozwoli bankom znów udzielać kredytów na większą skalę niż w ostatnim czasie. W przeciwieństwie do reguł obowiązujących przez kilka ubiegłych lat, jeśli obciążenia ratalne danej jednostki wynoszą 50%, nie będzie się ona automatycznie znajdowała na przegranej pozycji, jak było dotychczas. To bank będzie samodzielnie decydował o tym, czy klient będzie w stanie spłacać jeszcze jedne raty i czy należy mu udzielić kredytu.

Ponadto, nowelizacja rekomendacji pozwala na uproszczoną kontrolę wiarygodności kredytowej klientów. Ma to jednak dotyczyć tylko tych, którzy ubiegają się o małą kwotę lub tych, którzy nie po raz pierwszy zaciągają kredyt w danej jednostce i są jej już dobrze znani.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do KNF wprowadziło zmiany do Rekomendacji T - znów będzie łatwiej o kredyty.

Podobne

Kursy walut 2022-12-02

+ więcej
  • EUR euro 4,6850 -0,09%  -0,42gr
  • USD dolar 4,4492 -0,93%  -4,19gr
  • GBP funt 5,4610 +0,08%  +0,46gr
  • CHF frank 4,7576 -0,01%  -0,04gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm