pieniadz.pl

Kraje najlepsze do zamieszkania - tam żyje się naprawdę świetnie!

sobota, 10-05-2014 godz. 17:05

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju sporządziła nowy ranking krajów, w których żyje się najlepiej. Oceniano w nim państwa pod względem 11 kryteriów, wśród których znalazły się m.in. stan zdrowia, poziom edukacji, dochody, równowaga między pracą a czasem wolnym, zatrudnienie, bezpieczeństwo, stan środowiska naturalnego, czy po prostu zadowolenie z życia. Na 36 tzw. krajów uprzemysłowionych, Polska zajęła 27. miejsce w zestawieniu.
Niestety, wynik polski nie jest zbyt dobry, bo na 36 krajów, zajęliśmy miejsce dopiero 27, jednak za nami uplasowały się takie państwa, jak Estonia, Portugalia, Brazylia, Rosja, Grecja czy Turcja. Nasz tegoroczny rezultat oznacza spadek o 2 lokaty w porównaniu do poprzedniego roku. A jak wyglądała najlepsza dziesiątka rankingu OECD Better Life Index?

Na 10. pozycji znalazła się Nowa Zelandia. Zajęła ona pierwsze miejsce w dwóch kategoriach. Wygrała zarówno, jeżeli chodzi o zdrowie, jakim cieszą się jej obywatele, jak również w kategorii więzi społecznych, które są tam szczególnie trwałe. Miejsce 9. należało natomiast do Holandii, którą wysoko oceniono za wysokie zatrudnienie i bezpieczeństwo pracy. 8. pozycja przypadła Finlandii, która dostała najwyższą notę za szkolnictwo. Podobnie było z czystością środowiska i ogólnym zadowoleniem z życia.

7. pozycja należała do USA, gdzie zarabia się najwięcej – średnie dochody gospodarstw domowych to 39 531dolarów rocznie. Najwyższa nota należała się USA także za warunki mieszkalne. Kraj wysoko oceniono także w kategorii edukacji. Na 6. miejscu znalazła się Szwajcaria, która otrzymała najwyższe noty w kategorii pracy oraz ogólnego zadowolenia z życia.

5. lokata należała do Kanady, w której dochody są bardzo wysokie, niewiele się pracuje, a warunki mieszkalne są bardzo dobre. Dodatkowo, Kanadyjczycy są bardzo zadowoleni z warunków życia. Tuż poza pierwszą trójką znalazła się Dania, w której pracuje się stosunkowo mało, ale dochody są względnie wysokie, a obywatele potrafią odpowiednio godzić pracę z czasem wolnym. Także czystość środowiska i poczucie więzi w społeczeństwie zostały wysoko ocenione.

Na najniższym miejscu podium znalazła się Szwecja, która dostała najwyższą notę za czystość środowiska. Wyróżniała się też poziomem edukacji i wysokim zatrudnieniem przy jednoczesnych, wysokich dochodach gospodarstw domowych. 2. miejsce należy do Norwegii, która może pochwalić się nie tylko wysokimi dochodami przypadającymi na gospodarstwo domowe (32 093 tysiące dolarów), ale też bezpieczeństwem i silnym poczuciem więzi społecznych.

Krajem, w którym żyje się najlepiej była w tym roku Australia. Przy średnich dochodach wynoszących 31 197 tysięcy dolarów rocznie na gospodarstwo domowe taki wynik nie dziwi. Do tego należy dodać bezpieczeństwo życia, zdrowie mieszkańców, czystość środowiska naturalnego, a także poczucie wspólnoty między obywatelami.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Jagoda (20.01.2015 05:21)

Co do zadowolenia Kanadyjczykow z zycia to prawda jak spytasz Kanadyjczyka co slychac kazdy nawet ten zyjacy w skrajnej biedzie z szerokim usmiechem odpowie wszystko swietnie. Co do tego, ze sie malo pracuja to jakas totalna bzdura. To najbardziej zadluzone spoleczenstwo na swiecie wiec trzeba pracowac ile sie da by splacac kredyty. Pracuje w przedszkolu wiec widze co sie dzieje. Matki po 3 miesiacach od urodzenia biegna do pracy a dziecko przebywa z niania a pozniej w przedszkolu od otwarcia do zamkniecia nawet gdy jest chore. Rodzice przynosza do przedszkola lekarstwa dla maluchai i trzeba sie zajmowac takimi chorymi, goraczkujacymi dziecmi bo rodzice musza przeciez pracowac a cos takiego jak chorobowe wlasciwie nie istnieje ja mam 12 dni w roku jak wykorzystam to pozniej za nieobecny w pracy dzin nikt nie zaplaci ani centa.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm