pieniadz.pl

Krótszy okres spłaty kredytu hipotecznego czy niższa rata – która opcja jest lepsza?

poniedziałek, 01-04-2013 godz. 14:02

Kredyty hipoteczne spłacane są zwykle przez kilkadziesiąt lat. Jednak zdarzają się sytuacje, w których kredytobiorca zdobywa większą kwotę i jest w stanie zniwelować zadłużenie przed czasem. Czy jednak skrócenie okresu spłaty zawsze jest korzystne? Może lepszym rozwiązaniem jest obniżenie rat? Zanim zaczniemy się nad tym zastanawiać sprawdźmy, na jakich zasadach odbywa się modyfikacja zasad spłaty długu w danym banku.
Jeżeli rzeczywiście mieliśmy szczęście i zdobyliśmy większą sumę pieniędzy, która pozwoli nam zredukować pozostałą do spłaty część kredytu hipotecznego, to z pewnością jest to powodem do zadowolenia. Niemniej jednak, zanim podejmiemy decyzję o tym, by spłacić kredyt przed czasem, najpierw dowiedzmy się, czy w konkretnym banku jest to dopuszczalne i nieodpłatne. Później rozważmy opcje redukcji kredytu, jakie daje nam dana instytucja.

Część banków proponuje zarówno skrócenie okresu spłaty kredytu hipotecznego, jak też obniżenie poszczególnych rat. W obu przypadkach wprowadzenie zmian do zasad spłaty może być płatne. Eksperci przypominają, że wiele placówek nalicza opłaty za zmodyfikowanie reguł w przypadku, gdy nowe zapisy w umowie mają zostać wprowadzone we wczesnym okresie spłaty kredytu.

Specjaliści podkreślają, że szczególnie w ciągu pierwszych 5 lat wiele banków dolicza prowizję wszystkim tym klientom, którzy chcą dokonać nadpłaty do kredytu z zabezpieczeniem w postaci hipoteki. Przeciętna stawka takiej prowizji nie przekracza jednak 5% całej kwoty zobowiązania.

W większości przypadków nadpłata jest bardzo pomocna, lecz eksperci zauważają, że jej dokonanie jest sensowne wyłącznie wtedy, gdy dysponujemy odpowiednio wysoką kwotą. O tej opcji warto myśleć, jeśli posiadamy, co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. W takiej sytuacji nawet doliczona prowizja nie stanowi większej przeszkody, a klient może uporać się z przeważającą częścią zadłużenia.

Skrócenie okresu spłacania należności jest rozwiązaniem najchętniej wybieranym przez Polaków rozpatrujących opcje redukcji kredytu. Sprawia ono, że rzeczywiście dużo szybciej kończymy uiszczać regularne raty. W efekcie, mamy szansę sporo zaoszczędzić, ponieważ wraz ze zmniejszoną liczbą wpłat, zmniejszy się też łączna suma odsetek, jakie przy nich płacimy. Szacuje się, że przy spłacie kilkudziesięciu tysięcy złotych z góry, skrócimy okres kredytowania nawet o kilka lat.

Jeżeli natomiast chodzi o drugą opcję, czyli obniżenie rat, to jest to możliwość dogodna dla wszystkich tych, dla których spłacanie kredytu było dotychczas trudne i zanadto obciążało ich domowy budżet. Dysponując 50 tysiącami złotych, możemy zwykle obniżyć miesięczną ratę o ok. 200-300 złotych. Problemem pozostaje jednak fakt, że w ten sposób nadal będziemy musieli oddać bankowi niemałą kwotę naliczaną w ramach odsetek.

Lepszym pomysłem jest więc wpłata większej sumy i skrócenie okresu dalszej spłaty. Niemniej jednak, jeśli mamy kłopot z regularnym uiszczaniem rat, to powinniśmy zdecydować się na ich obniżenie. W ten sposób zabezpieczymy się na przyszłość. Nawet, jeśli pogorszy się nasza sytuacja finansowa, przy niższych ratach będzie istniała nadzieja na to, że podołamy systematycznej spłacie długu i bez kłopotu wywiążemy się ze wszystkich zobowiązań wobec banku.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

iwona (08.04.2013 12:16)

Jeżeli PILNIE potrzebuje Pan/Pani kredytu/chwilówki/AC/OC/ to zapraszam do odwiedzenia poniższej strony. Znajdą tam Państwo kalkulator który pozwoli przeliczyć raty kredytu/pożyczki. Proszę wpisać IMIĘ/NUMER TELEFONU a My oddzwonimy. Nasz doradca wybierze dla Państwa najlepszy kredyt. Przedstawiam Państwu część najtańszej oferty spośród 40 BANKÓW. Nasza oferta obejmuje 40 banków. Dla Ciebie wyszukujemy codziennie najtańsze rozwiązania. Działamy i dzwonimy szybko i perfekcyjnie dobieramy ofertę do INDYWIDUALNYCH zarobków i możliwości. Ty nic nie tracisz gdyż to my dzwonimy do Państwa. OFERTA : - KREDYTY HIPOTECZNE - KREDYTY - INWESTYCJE/LOKATY - UBEZPIECZENIA - KONTA OSOBISTE/FIRMOWE - KREDYTY FIRMOWE - ODDŁUŻANIE Jeżeli są Państwo zdecydowani. Proszę odwiedzić poniższą stronę i zostawić dane : imię i numer telefonu. iwchi.ebrokerpartner.pl

Podobne

Kursy walut 2022-11-30

+ więcej
  • EUR euro 4,6684 -0,28%  -1,29gr
  • USD dolar 4,5066 -0,22%  -0,98gr
  • GBP funt 5,4151 +0,02%  +0,10gr
  • CHF frank 4,7421 -0,06%  -0,28gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm