pieniadz.pl

MFW: Globalna gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,1%

wtorek, 06-10-2015 godz. 16:04

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował zaktualizowane prognozy gospodarcze na bieżący rok. Zostały one obniżone, a według najnowszych założeń, światowe PKB ma wzrosnąć o 3,1%, a nie jak wcześniej sądzono, o 3,3%. W poprzednim roku wzrost gospodarczy wyniósł 3,4%. W przyszłym roku widoczne ma być przyspieszenie.
Jak wynika z najnowszego, październikowego raportu World Economic Outlook, globalna gospodarka ma w tym roku urosnąć o 3,1%. To obniżenie przewidywań o 0,2 punktu procentowego wobec poprzedniej, czerwcowej publikacji. Taki wynik byłby o 0,3 p.p. słabszy od ubiegłorocznego – w 2014r. globalne PKB wzrosło o 3,4%.

Jeżeli chodzi o przewidywania analityków odnośnie przyszłego roku, to eksperci zakładają przyspieszenie do 3,6%. Poprzednim razem spodziewano się, że będzie to 3,8%. Według analityków, problemem w następnym roku będzie głównie słabsza kondycja gospodarek wschodzących.

Warunki gospodarcze nie są na razie sprzyjające, a na niekorzyść światowego PKB wpływają m.in. coraz niższe ceny surowców, w tym ropy naftowej. Dodatkowo analitycy zwracają uwagę na słabą sytuację w kwestii cen aktywów, a także na sporą zmienność na rynkach.

Oprócz tego problemem jest spowolniony rozwój gospodarki chińskiej, który ma negatywny wpływ praktycznie na wszystkie kraje zachodnie. Jeszcze w minionym roku PKB Państwa Środka zwiększyło się o 7,3%, jednak już w tym roku ma to być 6,8%, za to za rok spodziewane jest wyhamowanie do 6,3%.

Co więcej, na niekorzyść sytuacji gospodarczej świata wpływ będzie miała sytuacja geopolityczna. Utrzymująca się niestabilność na Ukrainie, konflikty na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej to najważniejsze z nich. Słabsze nastroje mogą być także efektem umocnienia dolara na rynku walutowym.

Jeżeli chodzi o same kraje rozwinięte, to ich wzrost gospodarczy ma wynieść 2,0% w bieżącym roku oraz 2,2% w roku następnym. W przypadku rynków wschodzących, zdaniem ekspertów, będzie to zwyżka o 4,0% w 2015r. i o 4,5% w roku kolejnym.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do MFW: Globalna gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,1%.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm