pieniadz.pl

World Economic Outlook - nowe prognozy gospodarcze MFW

wtorek, 19-04-2016 godz. 17:05

MFW opublikował raport World Economic Outlook. Dowiadujemy się z niego, że globalna gospodarka wzrośnie w tym roku najprawdopodobniej o 3,2%, natomiast w przyszłym roku tempo jej wzrostu przyspieszy do 3,5%. W największą recesję wpaść ma natomiast Wenezuela, której PKB ma skurczyć się aż o 8%. W podobnie złej sytuacji będzie Sudan Południowy, Gwinea Równikowa i Makao.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował najnowszy raport World Economic Outlook, w którym tradycyjnie, znalazły się prognozy gospodarcze dla świata i poszczególnych krajów globu.

Dowiedzieliśmy się z niego, że światowe PKB ma wzrosnąć w tym roku o 3,2%, a w roku 2017 ma przyspieszyć do 3,5%. Eksperci przyznali przy tym, że przewidywania są pewnym zawodem. We wcześniejszej prognozie zakładano bowiem, że w tym roku globalne PKB wzrośnie o 3,4%, a w następnym o 3,6%.

W dokumencie pojawiły się również informacje na temat krajów, które czeka najgłębsza recesja. Okazuje się, że w zdecydowanie najgorszej sytuacji znajdzie się w tym roku Wenezuela, w której zakłada się zniżkę PKB aż o 8,0%. Tylko minimalnie lepsza ma być sytuacja w Sudanie Południowym, gdzie przewiduje się spowolnienie gospodarcze na poziomie 7,83%.

Wyraźnie spowolnić mają także inne, choć mało znane państwa, jak Gwinea Równikowa, której gospodarka ma kurczyć się o  7,37%, jak również Makao, w którym zakłada się spadek PKB sięgający 7,17%. Niemniej jednak, analitycy podkreślają, że nie tylko mniej znaczące kraje będą borykać się z problemem spowolnienia gospodarczego.

Wszystko wskazuje na to, że duże kłopoty czekają także część krajów leżących w Ameryce Południowej. Ciężko będzie Ekwadorowi, którego gospodarka ma spowolnić o 4,5%, jak również Brazylii, w której założono zniżkę PKB na poziomie 3,8%. Recesja ma dotknąć także Argentynę. Wybiegając poza tamten kontynentu, należy wspomnieć o spodziewanym spadku PKB Libii, Białorusi, Rosji oraz Grecji.

Podczas opracowywania prognoz, analitycy MFW przyjrzeli się sytuacji panującej w 190 krajach świata. Mówiąc o negatywnych przewidywaniach, wyjaśnili, że w wielu przypadkach spadki powodowane będą zniżką cen ropy naftowej oraz ograniczeniem eksportu tego surowca.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do World Economic Outlook - nowe prognozy gospodarcze MFW.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm