pieniadz.pl

MFW podniósł prognozy gospodarcze dla Polski

wtorek, 10-10-2017 godz. 17:05

MFW zaktualizował prognozy gospodarcze dla Polski. Międzynarodowi eksperci zakładają tym razem, że nasze PKB wzrośnie jeszcze mocniej, niż spodziewano się tego w kwietniowej edycji World Economic Outlook. W tym roku zwyżka ma wynieść 3,8%, a w kolejnym ma to być 3,3%. Oczekiwania są wyższe m.in. ze względu na lepsze niż przypuszczano dane z I półrocza 2017r.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował październikową edycję raportu World Economic Outlook, w którym przygląda się sytuacji gospodarczej w poszczególnych krajach naszego globu. Tym razem podniósł też prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego Polski. W porównaniu do poprzedniej, kwietniowej edycji, podwyższone zostały przewidywania zarówno odnośnie bieżącego roku, jak i następnego.

Ekonomiści pracujący dla MFW uznali, że w 2017r. polski Produkt Krajowy Brutto wzrośnie o 3,8% w stosunku do roku poprzedniego. W przyszłym roku zwyżka miałaby wynieś 3,3% w ujęciu rocznym. Dla porównania, poprzednim razem przewidywano wzrost na poziomie wynoszącym odpowiednio 3,4% w tym i 3,2% w kolejnym roku.

Podniesienie prognoz gospodarczych dla Polski to przede wszystkim efekt lepszych od założeń danych za I półrocze 2017r. Podkreślono też, że spodziewane jest przyspieszenie realizacji, które będą częściowo finansowane ze środków unijnych. Zmianie uległy też prognozy odnośnie średniorocznej inflacji oraz bezrobocia.

Zdaniem MFW, stopa bezrobocia w naszym kraju ma wynieść w tym roku 4,8%, by w kolejnym spaść do poziomu, wynoszącego już tylko 4,0%. Należy przy tym pamiętać, że rodzimy GUS szacuje bezrobocie według nieco innej metodologii niż instytucje zagraniczne. W kwietniowych prognozach zakładano spadek odsetka osób bez pracy do 5,5% w tym roku i 5,3% w następnym.

Średnioroczny wzrost cen miał wynieść po 2,3% zarówno w 2017, jak i 2018r., jednak najnowsze przewidywania zakładają, że w tym roku ceny wzrosną w ujęciu rocznym o 1,9%, a w następnym roku dopiero o 2,3%.

Polscy ekonomiści twierdzą, że realny wzrost gospodarczy może być wyższy od przewidywać MFW i bardziej skłaniają się ku prognozom agencji ratingowej Moody’s, dług której rodzime PKB może zwiększyć się nawet o 4,1% r/r.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do MFW podniósł prognozy gospodarcze dla Polski.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm