pieniadz.pl

Podsumowanie roku 2017 w Polsce

niedziela, 31-12-2017 godz. 20:08

Jako że koniec roku to najlepszy moment do podsumowania mijających miesięcy, dziś przyjrzymy się wydarzeniom, jakie miały miejsce w naszym kraju. Do najważniejszych z pewnością należy reforma sądownictwa, która spotkała się z dużym sprzeciwem społeczeństwa. Warto też wspomnieć o wizycie Donalda Trumpa i brytyjskiej pary książęcej oraz o wycince Puszczy Białowieskiej.
W 2017r. w naszym kraju działo się sporo zarówno złego, jak i dobrego. Warto podsumować najważniejsze wydarzenia, zanim na dobre pożegnamy się z tym rokiem. Chcąc trzymać się chronologii, warto wspomnieć, że już w styczniu tego roku do Polski przybyły pierwsze oddziały wojsk NATO, wśród których dominowali Amerykanie, ale pojawili się też żołnierze z Wielkiej Brytanii i Rumunii.

Sporo kontrowersji wzbudził wybór Donalda Tuska na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej. Choć przedstawiciele wszystkich innych krajów jednogłośnie poparli byłego premiera Polski, to sama Polska wyłamała się, a Beata Szydło była jedyną, która sprzeciwiła się tej decyzji. Wywołało to spore zaskoczenie w Europie, ponieważ po raz pierwszy doszło do sytuacji, w której własna ojczyzna nie poparła kandydata.

Jeszcze większe kontrowersje wzbudziła decyzja ministra środowiska Jana Szyszki o wycince Puszczy Białowieskiej. Mimo krytycznych opinii z zewnątrz i zakrojonym na szeroką skalę protestom polskich, jak i zagranicznych ekologów, wycinki nie zaprzestano. Znaczne niezadowolenie wywołała decyzja Szyszki odnośnie złagodzenia zasad wycinki drzew na prywatnych posesjach.

Niemniej, za najważniejsze wydarzenie polityczne w Polsce, można uznać protesty przeciwko reformie rządów. W lipcu na ulice wyszły setki tysięcy Polaków, sprzeciwiających się podporządkowaniu sądów rządowi. Walka o utrzymanie pełnego trójpodziału władzy trwała wiele dni, a manifestacje zdawały się nie mieć końca. Protestowano nie tylko w Polsce, ale i pod konsulatami i ambasadami zagranicą, a także pod sądami, a nawet pod letnią rezydencją prezydenta RP. Choć początkowo prezydent Andrzej Duda posłuchał obywateli i zawetował ustawy o KRS i SN, to jednak w grudniu podpisał je, mimo dalszych protestów i po wprowadzeniu jedynie kosmetycznych zmian. W efekcie, Komisja Europejska uznała, że rząd Polski naruszył zasadę praworządności i wszczęła przeciwko naszemu krajowi postępowanie.

Za najbardziej prestiżowe wydarzenie należy natomiast uznać wizytę Donalda Trumpa w Polsce. Prezydent USA odwiedził nasz kraj na początku lipca, biorąc udział w szczycie Trójmorza i wygłaszając przemówienie na warszawskim Placu Krasińskich. W lipcu 2017r. odwiedził nas także książę Cambridge William z małżonką, księżną Catherine i dziećmi.

Tematem skupiającym uwagę mediów i obywateli były wypadki rządowych limuzyn, w tym głównie wypadek premier Beaty Szydło. Choć zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku postawiono kierowcy prywatnego samochodu biorącego udział w zdarzeniu, to jednak jego sprawę przedłużono aż do 10 lutego 2018r., a media poinformowały, że kierowca BOR-u, prowadzący samochód w kolumnie premier jechał zbyt szybko, przekroczył linię podwójną ciągłą i nie stosował się do wymaganych odstępów między pojazdami w kolumnie. Prawdopodobnie przekroczył też limit godzin pracy. Poza tym w tym roku doszło do stłuczki limuzyny z szefem MON Antonim Macierewiczem, kolejnej z sekretarzem NATO Jensem Stoltenbergiem i jeszcze jednej, z Lechem Wałęsą.

Ponadto w 2017r. przeprowadzono reformę oświaty i powrócono do systemu 8-klasowej szkoły podstawowej, likwidując gimnazja. Liceum będzie trwało 4 lata, a technikum 5 lat. Wprowadzono też nowe szkoły branżowe, które w zależności od stopnia, będą trwały 3 lata lub 2.

Spore było też zamieszanie wokół służby zdrowia. Lekarze rezydenci zdecydowali się na strajk głodowy, walcząc o zwiększone nakłady finansowe na ochronę zdrowia. Chodziło nie tylko o podwyżki ich minimalnych pensji, ale też o skrócenie dyżurów, które nie tylko niekorzystnie wpływają na kondycję, ale mogą być szkodliwe również dla pacjentów.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Podsumowanie roku 2017 w Polsce.

Podobne

Kursy walut 2018-01-19

+ więcej
  • EUR euro 4,1750 +0,21%  +0,87gr
  • USD dolar 3,3994 -0,33%  -1,14gr
  • GBP funt 4,7301 +0,18%  +0,85gr
  • CHF frank 3,5576 +0,30%  +1,05gr

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm