pieniadz.pl

Ministerstwo Finansów pracuje nad poważnymi zmianami podatkowymi

piątek, 11-01-2013 godz. 15:03

Ordynacja podatkowa w Polsce wkrótce może ulec zmianie. Resort finansów przyznaje, że pracuje nad jej zoptymalizowaniem tak, by poprawić sytuację podatników i organów podatkowych. Ministerstwo Finansów chce pomóc fiskusowi, zabezpieczając jednostkę przed efektami niepłacenia podatków. Ponadto, opracowane mają zostać przepisy, które będą odnosiły się do globalizacji gospodarki i do integracji ze wspólnotą europejską.
Jak przyznaje wiceminister finansów, Maciej Grabowski, zmiany Ordynacji wyborczej są w Polsce niezbędne z uwagi na potrzebę dostosowania jej do ewoluującej gospodarki. Mają one dotyczyć różnych kwestii, przy czym najważniejszymi będą modyfikacje prawne związane ze ściąganiem podatków, prowadzeniem postępowania podatkowego czy praw i obowiązków zarówno podatników, jak i instytucji podatkowych.

Polityk dodaje przy tym, że dla Ministerstwa Finansów istotne jest zadbanie o interesy obywateli, jednak musi również zająć się ochroną organów podatkowych, które potrzebują zabezpieczenia przed zaległościami w płatnościach ze strony osób zobowiązanych do uiszczenia opłat podatkowych.

Zmiany, nad którymi pracuje resort finansów, mają być w pewnym stopniu korzystne dla obu stron. Dla podatnika pozytywne będzie m.in. wprowadzenie reguły zgodnie, z którą nie będzie musiał płacić podatku, dopóki nie otrzyma konkretnej, ostatecznej decyzji podatkowej ze strony danego urzędu.

Jednocześnie, resort finansów chce bardziej zabezpieczać organy podatkowe. W tym celu planuje pogłębienie integracji z krajami Unii Europejskiej. W ten sposób ministerstwo chciałoby zapobiegać ucieczkom Polaków zagranicę w celu uniknięcia płacenia podatków. Przy zacieśnieniu relacji z odmiennymi państwami, można by wypracować lepszą wymianę informacji, dzięki czemu polskim urzędom łatwiej byłoby ścigać nawet tych podatników, którzy wyjadą zagranicę.

Wiceminister finansów twierdzi, że część spośród planowanych zmian powinna być wprowadzona w życie, jak najszybciej. Niestety, prace nad zmianą tak poważnych dokumentów mogą zająć nawet kilka lat. Dlatego też istnieje prawdopodobieństwo, że zanim zmodyfikowana zostanie cała Ordynacja podatkowa, to najpierw dojdzie do wprowadzenia nowelizacji do tej obecnej.

Zaletą takiego rozwiązania byłby fakt, że wszelkie zmiany nie byłyby wprowadzane pod dyktando aktualnej sytuacji. Na przestrzeni wielu miesięcy, politycy będą natomiast mogli spokojnie przeanalizować wszystkie problemy podatkowe Polski, tworząc Ordynację, która sprawdzi się nie tylko w dobie kryzysu, ale także w kolejnych latach.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Ministerstwo Finansów pracuje nad poważnymi zmianami podatkowymi.

Podobne

Kursy walut 2020-08-07

+ więcej
  • EUR euro 4,4139 +0,09%  +0,38gr
  • USD dolar 3,7302 +0,17%  +0,62gr
  • GBP funt 4,8878 -0,27%  -1,31gr
  • CHF frank 4,0856 -0,34%  -1,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm