pieniadz.pl

OECD podnosi prognozy dla polskiej gospodarki

środa, 07-06-2017 godz. 16:04

OECD podniosło prognozy dla polskiej gospodarki na bieżący rok, zakładając wzrost naszego PKB o 3,6%. Na niezmienionym poziomie pozostawiono natomiast oczekiwania na rok następny (3,1%). Dodatkowo obniżono założenia odnośnie deficytu sektora finansów publicznych i stwierdzono, że w tym roku wyniesie on 2,9%, choć w kolejnych latach będzie się podnosił.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opublikowała najnowsze prognozy sporządzone dla polskiej gospodarki. Dowiedzieliśmy się z nich, że według ekspertów OECD wzrost polskiego Produktu Krajowego Brutto będzie w tym roku większy niż zakładano w poprzednich prognozach, przedstawionych w listopadzie 2016r.

Aktualne przewidywania wskazują, że rodzima gospodarka będzie rozwijała się w tempie 3,8% w roku bieżącym, a w 2018r. zwolni do 3,1% w ujęciu rocznym. Prognozy na następny rok pokrywają się więc z tymi zawartymi w poprzedniej publikacji. Największy wpływ na tempo rozwoju będzie miała konsumpcja indywidualna. Polskie gospodarstwa domowe będą więcej wydawały, dzięki rosnącym wynagrodzeniom oraz dochodom uzyskiwanym, dzięki prężnie prowadzonej polityce socjalnej, w tym głównie z programu 500+.

Oprócz tego wciąż rosnąć powinny inwestycje publiczne, których przedsięwzięcie jest możliwe, dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską. Dodatkowo nadal utrzymywane, niskie stopy procentowe oraz korzystna atmosfera rynkowa sprawiają, że oczekuje się zadowalającej liczby inwestycji prywatnych.

Poza spodziewanym tempem wzrostu gospodarczego, OECD poinformowało także o prognozach dotyczących deficytu sektora finansów publicznych, który w przyszłym roku ma wynieść 3,0%. Jego wzrost ma być powodowany zwiększonymi inwestycjami publicznymi, ale przede wszystkim, sporymi wydatkami wynikającymi z rozbudowanych programów socjalnych, szczególnie ze wspomnianego już programu 500+.

OECD poinformował równie, że zgodnie z założeniami ekspertów, w Polsce najprawdopodobniej utrzyma się deficyt salda bieżącego, ale wzrośnie eksport. Przewiduje się także wyższą inflację, spadek bezrobocia oraz podniesienie stóp procentowych, które może nastąpić już na początku 2018r.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do OECD podnosi prognozy dla polskiej gospodarki.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm