pieniadz.pl

Obniżone prognozy NBP względem polskiej gospodarki

poniedziałek, 08-07-2013 godz. 14:02

Jak wynika z opublikowanych dzisiaj prognoz Narodowego Banku Polskiego względem rodzimej gospodarki, w najbliższym czasie sytuacja nie będzie najlepsza. Analitycy pracujący dla centralnego banku Polski zakładają, że Produkt Krajowy Brutto zanotuje mniejszy wzrost niż wcześniej prognozowano. Zawodzić ma również inflacja. Aktualne przewidywania w ogóle nie zakładają, że uda jej się dobić do poziomu będącego celem NBP.
Narodowy Bank Polski opublikował dzisiaj najświeższe prognozy dotyczące Produktu Krajowego Brutto oraz inflacji konsumenckiej. Przewidywania dotyczą zarówno bieżącego roku, jak i dwóch kolejnych lat. Niestety, analitycy spodziewają się gorszych rezultatów niż te, o których mówiono przy publikacji wcześniejszych, marcowych prognoz.

Najnowsze przewidywania zakładają, że w tym roku polskie PKB wzrośnie tylko o 1,1%, czyli o 0,2% mniej niż sądzono jeszcze niedawno. W marcu b.r., pod koniec I kwartału zakładano, że PKB będzie w 2013r. wyższe o 1,3%.

Prognozy na przyszły rok zakładają wzrost PKB o 2,4%, czyli także są o 0,2% niższe niż w poprzednim kwartale. Jeśli chodzi o 2015r., to eksperci spodziewają się, że PKB wzrośnie o 3%. W marcu przewidywali, że w tym okresie wzrost będzie wyższy o 0,1% i wyniesie 3,1%.

Słabsze od wcześniejszych są także aktualne przewidywania dotyczące inflacji w naszym kraju. Analitycy pracujący dla NBP twierdzą, że w tym roku wyniesie ona 0,8%. To aż dwukrotnie niższa prognoza od tej marcowej. W przyszłym roku inflacja ma sięgnąć poziomu 1,2%, czyli miałaby być o 0,4% niższa niż sądzono po I kwartale. Natomiast w 2015r. inflacja miałaby wynieść 1,5%. To jedyna prognoza pozostająca bez zmian wobec poprzednich przewidywań.

Najnowsze założenia pokazują, że specjaliści nie spodziewają się na razie osiągnięcia celu inflacyjnego stawianego przez NBP. Przypomnijmy, że tworząc plan budżetowy, Ministerstwo Finansów brało pod uwagę wzrost PKB o 2,2% oraz inflację na poziomie 2,7%. Eksperci zauważają, że gdyby obecne prognozy rzeczywiście się sprawdziły, to Rada Polityki Pieniężnej powinna utrzymywać aktualne stopy procentowe na jednakowym poziomie jeszcze przez rok, a może nawet 1,5 roku.

W wyjaśnieniach dotyczących najnowszych prognoz NBP podkreśla, że gospodarka strefy euro nadal tkwi w recesji, dlatego trudno jest zakładać wyraźne ożywienie w naszym kraju. Powodem obniżenia przewidywań względem inflacji i PKB jest też ograniczenie popytu w naszym kraju. Wynika to głównie z trudnej sytuacji na rynku pracy oraz związanej z tym potrzeby oszczędzania odczuwanej przez polskie gospodarstwa domowe.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Obniżone prognozy NBP względem polskiej gospodarki.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm