pieniadz.pl

PE przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce

środa, 15-11-2017 godz. 16:04

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Parlament Europejski postanowił wydać rezolucję, oficjalnie wzywającą Polskę do przestrzegania unijnych praw. Rozpoczęto także procedurę, dążącą do uruchomienia art. 7 Traktatu o UE. Mówi on o możliwości stwierdzenia przez Radę UE wyraźnego ryzyka naruszenia powszechnie obowiązujących wartości Wspólnoty.
Tak jak zapowiadano już wcześniej, z powodu dalszego niedostosowania się Polski do oficjalnych upomnień jednostek unijnych, Parlament Europejski wydał w końcu rezolucję, która jeszcze raz, oficjalnie wzywa rząd Polski do przestrzegania ogólnego prawa, obowiązującego we wszystkich krajach członkowskich. Rezolucję poparło 438 europarlamentarzystów, natomiast 152 było jej przeciwnych, a 71 wstrzymało się od głosu.

Parlament Europejski argumentował swoją decyzję niepokojącymi zmianami, zachodzącymi w polskim sądownictwie. Według art. 2 Traktatu o UE, na wszystkich krajach należących do Wspólnoty, spoczywa obowiązek poszanowania dla godności jednostki ludzkiej, jej wolności, a także poszanowania demokracji, równości i zasad państwa prawa. Zmiany wprowadzane w polskim systemie sądownictwa, stwarzają natomiast ryzyko łamania niezawisłości sądów i naginają zasadę trójpodziału władzy.

Podkreślono również brak porozumienia w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Zaznaczono, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie będzie on funkcjonował właściwie, podważając zasadę praworządności i demokracji oraz naruszając podstawowe zapisy  Konstytucji RP. PE skierował także mandat do Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i i Spraw Wewnętrznych PE, by ta przygotowała sprawozdanie, które pozwoli Radzie UE wezwać do podjęcia dalszych działań wobec Polski.

Warto dodać, że PE zaapelowała do polskich władza o otwarte potępienie zachowań, do jakich doszło podczas Marszu Niepodległości, jaki odbył się 11 listopada tego roku. Chodzi konkretnie o akcenty ksenofobiczne oraz faszystowskie, które przekształciły marsz patriotyczny w zdarzenie pełne nienawiści i neonazistowskich haseł.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych już odpowiedziało na rezolucję PE. Polscy politycy uważają, że jednostka unijna nie ma racji i nie bierze pod uwagę wszystkich aspektów zmian, do których dochodzi ostatnio w Polsce. MSZ uznało, że dokument PE jest jednostronny i nie został sporządzony na podstawie realnej analizy sytuacji w naszym kraju.

Wiele wskazuje na to, ze polski rząd w dalszym ciągu nie będzie reagował na upomnienia UE i nie zmieni założonego wcześniej planu gruntownych zmian.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do PE przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm