pieniadz.pl

Pakt fiskalny przegłosowany

środa, 20-02-2013 godz. 11:11

Po rozpoczętych wczoraj, sejmowych rozmowach na temat podpisania przez Polskę paktu fiskalnego, w trakcie dzisiejszych, porannych obrad Sejmu, posłowie podjęli decyzję o przyjęciu przez nasz kraj tego dokumentu. Pomimo zaciętej dyskusji, ostatecznie 282 członków opowiedziało się za traktatem. Przeciwnych mu było 155 polityków, natomiast od głosu wstrzymała się jedna osoba.
Wczorajsza dyskusja na temat przyjÄ™cia przez PolskÄ™ paktu fiskalnego byÅ‚a bardzo zaciÄ™ta. Poza wystÄ…pieniem premiera Donalda Tuska zachÄ™cajÄ…cego do akceptacji traktatu,  pojawiÅ‚a siÄ™ również wypowiedź jednego z czÅ‚onków PiS, który podkreÅ›laÅ‚, że pakt ten jest niezgodny z polskim prawem, ponieważ odbiera nam suwerenność i umożliwia ingerencjÄ™ jednostek europejskich w polskie sprawy finansowe.

Oprócz tego, argumentem wysuwanym przeciwko przyjęciu traktatu fiskalnego był ten dotyczący euro. Niektórzy posłowie opozycji podkreślali, że podpisanie paktu to już jeden z ostatnich kroków do wprowadzenia w Polsce europejskiej waluty. Niemniej jednak, premier zapewniał, że polscy politycy nie zdecydują się na euro, dopóki nie będą mieli gwarancji, że Polska jest na nie gotowa pod każdym względem.

Przypomnijmy, że zgodnie z paktem fiskalnym, podpisujące go państwa są zobowiązane do utrzymania zrównoważonych finansów publicznych. Gdyby pojawiały się jakiekolwiek nieprawidłowości w tej kwestii, wtedy pozostałe kraje pomagałyby w skorygowaniu ich. Takie działania mają zapewniać państwom członkowskim stabilizację finansową, zabezpieczającą przed ewentualnością wystąpienia kryzysu lub drastycznych zadłużeń.

Oprócz tego, według zapisów znajdujących się w traktacie fiskalnym, kraje z długiem publicznym większym niż 60% wartości ich PKB, będą zobowiązane do regularnego obniżania tego zadłużenia o określoną przez pakt kwotę. Obecnie pakt fiskalny jest zaakceptowany przez 25 państw wspólnoty. Na jego warunki nie zgodziły się Wielka Brytania oraz Czechy.

Warto zaznaczyć, że dopóki nie jesteśmy członkami Eurolandu, to nie obowiązują nas reguły narzucane przez pakt fiskalny. Co prawda, można je wprowadzić dobrowolnie, ale przepisy unijne nie zmuszają nas do stosowania się do tych zasad.

Niemniej jednak, podpisanie traktatu daje nam szansę na udział w szczytach państw strefy euro. Będziemy mieli większy udział w podejmowaniu decyzji dotyczących UE, co pozwoli nam wzmocnić pozycję Polski w Europie, jednocześnie umożliwiając dokładniejsze przyjrzenie się sprawie wspólnej waluty i rozsądniejsze podjęcie decyzji na temat jej wprowadzenia.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Pakt fiskalny przegłosowany.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm