pieniadz.pl

Planowana od dawna deregulacja zawodów zaakceptowana przez rząd

wtorek, 25-09-2012 godz. 18:06

Dzisiaj popołudniu rząd RP przyjął projekt deregulacji zawodów, o którym mówiło się już od dłuższego czasu. Zgodnie z postanowieniami znajdującymi się w dokumencie, łatwiejszy będzie dostęp do 50 zawodów. Żeby deregulacja mogła nastąpić, niezbędne będzie wprowadzenie zmian w przeszło 20 odmiennych ustawach odnoszących się do pozyskiwania uprawnień zawodowych w specjalnościach różnych branż.
Liczba 50 zawodów, które miałyby ulec częściowej albo całkowitej deregulacji to o jedną profesję więcej, niż wstępnie planowano. Jest to spowodowane faktem, że do całej grupy dołączyli jeszcze geodeci. W ich przypadku deregulacja ma polegać na skróceniu ilości praktyk, jakie trzeba odbyć, by móc pracować w zawodzie. Poza tym, w pierwszej transzy otwieranych profesji znajduje się wiele specjalizacji prawniczych (adwokat, radca prawny, komornik) oraz inne, jak choćby detektyw, taksówkarz, instruktor sportowy, przewodnik wycieczek.

Warto dodać, że już w sierpniu Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało, iż zamierza objąć deregulacją kolejne profesje – nastąpi to jednak dopiero w przyszłości. Miałoby to być 100 specjalizacji związanych głównie z finansami, budownictwem i transportem.

Program deregulacji polega na ułatwieniu dostępu do wybranych zawodów. Dokładniej, oznacza to, że w prostszy sposób będzie można uzyskać prawo do wykonywania konkretnych profesji. Może to być związane z mniejszą liczbą praktyk obowiązkowych do odbycia, ze zredukowaną ilością stopni zaawansowania podczas kursów przygotowawczych itp.

Nad pełnym projektem zmian pracowano na przestrzeni praktycznie pół roku. Początkowo to ministrowie starali się stworzyć całe zestawienie, jednak w podjęciu ostatecznych decyzji pomogły również konsultacje społeczne. W ich efekcie, z części przypadków odrzucono propozycje zmian, a inne, dodatkowo pomysły przyjęto i wprowadzono w życie.

Efektem konsultacji było m.in. zatwierdzenie przepisu zgodnie, z którym jedynie gminy, w których mieszka więcej, niż 100 tysięcy osób będą mogły organizować egzaminy taksówkarskie. Wzrosły również warunki dotyczące zaświadczeń o niekaralności instruktorów sportowych oraz trenerów. Będą oni musieli wykazać, że nie mają na sumieniu przestępstw przeciwko obyczajowości, wolności seksualnej oraz, że nie uczestniczyli w sprawach korupcyjnych.

Poza wspomnianymi już zawodami, zmianie uległy także zasady zostawania notariuszem, pracownikiem ochrony fizycznej różnego stopnia, zarządcą nieruchomości, pilotem wycieczek, doradcą zawodowym, specjalistą do spraw programów i do spraw rozwoju zawodowego, instruktorem oraz egzaminatorem nauki jazdy, marynarzem itp.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Planowana od dawna deregulacja zawodów zaakceptowana przez rząd.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm