pieniadz.pl

Polacy wcale nie chcą wyjeżdżać do pracy zagranicę

środa, 18-02-2015 godz. 11:11

Najnowsze badania przeprowadzone przez agencję GP People wskazuje, że Polacy wcale nie chcą wyjeżdżać do pracy zagranicę. Chociaż wiele dotychczasowych danych wskazywało inaczej, to jednak okazuje się, że wielu z nas zbyt bardzo ceni sobie dom rodzinny i bliskość rodziny, by zdecydować się na dłuższą emigrację zarobkową. To jednak też spora zasługa poprawy na rynku pracy.
Większość badań przeprowadzanych w ubiegłych latach pokazywała, że znaczny odsetek młodych Polaków jest gotowy do emigracji zarobkowej. Część osób pragnęła wyjechać z pobudek stricte finansowych, inni zakładali, że uda im się uzyskać zagraniczne obywatelstwo i rozpocząć nowe, lepsze życie w jednym z krajów leżących w zachodniej części Europy.

Niemniej jednak najświeższe badania przeprowadzone przez agencję GP People wskazują, że jest inaczej. Polacy – zarówno ci młodzi, jak i nieco starsi – wcale nie marzą o życiu w innym kraju. Co więcej, rodaków wcale nie kuszą większe zarobki. Z danych wynika, że nawet, jeśli mamy zarabiać mniej, to i tak wolimy zostać blisko rodziny.

Duże znaczenie dla wyników najnowszych badań ma fakt, że sytuacja na polskim rynku pracy uległa poprawie. W ostatnich kilku latach sporo się też zmieniło. Znaczna liczba emigrantów sprawiła, że w niektórych polski przedsiębiorstwach zaczęło brakować rąk do pracy. Natomiast polepszająca się ogólna koniunktura sprawia, że firmy notują coraz wyższe dochody i są gotowe do inwestycji, jaką jest powiększenie kadry pracowniczej.

Do tego dochodzą jeszcze programy wsparcia bezrobotnych prowadzone przez rząd. Dzięki niektórym z nich przedsiębiorstwom opłaca się przyjmować nowe osoby. Wszystko to sprawia natomiast, że coraz łatwiej jest naleźć zatrudnienie na terenie kraju, nie wyjeżdżając na Zachód. Z danych GP People wynika, że 40% bezrobotnych aktywnie poszukujących pracy znajdują ją w Polsce już po pierwszym miesiącu. Niestety, wciąż niewielu Polaków ma odwagę zmienić miejsce zatrudnienia. Ponad 50% decyduje się na to rzadziej niż co 2 lata.

Choć niechętnie zmieniamy pracę, to jednak nie bronimy się szczególnie przed opcją przekwalifikowania. 63% respondentów uznało, że jeśli będą mieli zagwarantowaną pracę, to zdecydują się na udział w kursach, szkoleniach czy innych formach dokształcania, by zmienić swoje kwalifikacje zawodowe. Wezmę w nich udział nawet, jeśli nie dadzą im one żadnego zarobku.

GP People dowiedziało się również, że jeśli szukamy pracy, to największą uwagę przywiązujemy do oferowanych w niej zarobków. To ważne dla ponad połowy pytanych. Liczy się też termin rozpoczęcia pracy oraz opinie na temat pracodawcy, lokalizacja firmy i zakres pakietów socjalnych dla pracowników.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polacy wcale nie chcą wyjeżdżać do pracy zagranicę.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm