pieniadz.pl

Polska coraz wyraźniej podzielona na bogatszą i biedniejszą

poniedziałek, 24-12-2012 godz. 10:10

Jak wynika ze statystyk dotyczących lat 2000-2010, w Polsce coraz wyraźniejszy jest podział na Polskę bogatszą i biedniejszą. To niepokojące tym bardziej, że regularnie zwiększane są środki przekazywane na rzecz rozwoju biedniejszych rejonów. Niestety, analitycy zakładają, że ta tendencja będzie się utrzymywała, a podział na część A oraz B będzie coraz głębszy i bardziej dokuczliwy dla obywateli naszego kraju.
Według statystyk, na przestrzeni całej dekady, między rokiem 2000 a 2010, gospodarka naszego kraju wzrosła o 46%. To dobry wynik, jednak należy podkreślić, że rozwój ten był bardzo nierównomierny. Dokładniejsze wyliczenia wskazują, że w 2000r. wartość PKB najbiedniejszych terenów była aż 25 razy niższa, niż miało to miejsce w przypadku najlepiej rozwiniętych regionów. Natomiast w 2010r. w najbardziej rozwiniętym regionie wartość PKB była już wyższa 29 razy, niż na najbiedniejszych obszarach.

Problem jest tym poważniejszy, że bezustannie wzrastają środki finansowe przeznaczane na rozwojów biednych rejonów. Mimo związanych z tym wydatków, nadal nie widać poprawy. Niestety, zauważalne jest dalsze pogorszenie i coraz silniejszy podział na Polskę bogatszą i biedniejszą.

Jak nietrudno jest się domyślić, w najlepszej sytuacji są największe miasta kraju oraz ich okolice. Jednym z dominujących w tej kwestii terenów jest region legnicko-głogowski w którym wzrost wyniósł w ciągu dekady przeszło 100%. Jak zwykle, świetnie radzi sobie pod tym względem także Mazowsze. PKB Warszawy wzrosło w analizowanych latach o 59%.

Powód takich wyników jest dość oczywisty. Większe miasta mają też więcej do zaoferowania pod względem pracy oraz edukacji. Migracje wewnątrzkrajowe to najczęściej właśnie wyjazdy z prowincji do dużych miejscowości. W ten sposób metropolie mogą liczyć na stały dopływ nowej siły roboczej oraz wykwalifikowanych pracowników, którzy kończąc studia w mieście, rzadko już wracają na wieś.

Taki stan rzeczy utrudnia rozwój biedniejszych terenów. Gorsze warunki życia zachęcają do wyprowadzki do innych miejscowości, a inwestorzy wolą nie ryzykować, pozostawiając pieniądze w bogatszych, bezpieczniejszych miastach.

W takiej sytuacji, nawet spore środki finansowe przekazywane na pomoc biedniejszym częściom kraju nie są w stanie zapewnić względnej równowagi. Nie dają bowiem trwałego efektu – są chwilowym zastrzykiem pieniędzy, lecz nie potrafią zatrzymać tu ludzi ani zachęcić ich do inwestycji oraz intensywnych działań, które mogłyby przyczynić się do długotrwałego rozwoju danego regionu.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polska coraz wyraźniej podzielona na bogatszą i biedniejszą.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm