pieniadz.pl

Polska przeznaczy więcej środków unijnych na walkę z bezrobociem?

poniedziałek, 06-05-2013 godz. 16:04

Komisja Europejska zapowiedziała, że jest gotowa zgodzić się na przesunięcie części środków unijnych, by zwiększyć kwotę pieniędzy na walkę z bezrobociem w Polsce. Środki te miałyby zostać przekazane na minimalizowanie problemu głównie wśród osób młodych oraz tych po 50. roku życia. Planowane jest m.in. przeprowadzenie szkoleń i stażów zawodowych. Na razie nie wiadomo dokładnie, jakie fundusze wchodzą w grę.
Komisja Europejska przyznaje, że istnieje szansa na to, aby Polska przesunęła część funduszy otrzymanych ze stronu Unii Europejskiej na działania minimalizujące poziom bezrobocia w naszym kraju.

Środki unijne miałyby zostać wykorzystane głównie na przeprowadzenie szkoleń, stażów zawodowych czy organizowanie studiów podyplomowych dla osób młodych oraz tych, które ukończyły 50 lat, a pozostają bez pracy. Oprócz tego, dodatkowe środki przeznaczone miałyby zostać na wsparcie dla osób niepełnosprawnych oraz dzieci w wieku przedszkolnym.

Fundusze, o których mowa, miałyby być częścią środków przekazywanych w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki”, który prowadzony jest m.in. w celu podnoszenia kwalifikacji osób bezrobotnych tak, by miały one większą szansę na znalezienie zatrudnienia.

Jak wynika z ostatnich oświadczeń KE, jednostka ta skłonna jest zgodzić się na zmiany w sposobie dysponowania unijnymi funduszami przez polski rząd. Na razie jednak komisarze europejscy czekają na konkretne propozycje zmian, jakie mają w planach polscy politycy.

Według oświadczenia minister rozwoju regionalnego, Elżbiety Bieńkowskiej, kwota, która miałaby zostać przeniesiona po to, by walczyć z bezrobociem, sięgnęłaby ok. 130 milionów euro. Wstępne plany zakładają, że ok. 50 milionów euro miałoby zostać wykorzystanych na aktywizację bezrobotnych w wieku do 30. roku życia oraz po 50. roku życia.

Następnych 50 milionów miałoby zostać przekazanych na działania związane z edukacją przedszkolaków. Ok. 18 milionów euro to kwota, jaką rząd planuje wykorzystać, by pomóc osobom młodym niepełnosprawnym, którym grozi wykluczenie społeczne. Natomiast 7,6 miliona euro to suma, jaka miałaby powędrować na rzecz osób tracących pracę z powodu problemów pracodawców, a 5,6 miliona euro to część, która byłaby przekazana na rozwój szkół zawodowych.

Nie jest to jeszcze jednak ostateczna decyzja. Kiedy projekt zmian zostanie w pełni opracowany, politycy przekażą go do akceptacji KE. Dopiero unijna jednostka zadecyduje, czy wszystkie modyfikacje zostaną zatwierdzone i wprowadzone w życie.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Polska przeznaczy więcej środków unijnych na walkę z bezrobociem?.

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm