pieniadz.pl

Pracoholizm - czy to realny problem Polaków?

niedziela, 13-09-2015 godz. 20:08

8-godzinny dzień pracy został wprowadzony stosunkowo niedawno i to dopiero po tym, jak zaczął obowiązywać w Australii i Nowej Zelandii. Niektóre kraje powoli starają się go dodatkowo skracać, np. w Szwecji obowiązkowo pracuje się przez 6 godzin dziennie. Niemniej jednak, wielu pracowników pracuje po 10, 12, a nawet 16 godzin na dobę. Czy pracoholizm to już naprawdę choroba cywilizacyjna?
Trudno znaleźć jednoznaczną definicję pracoholizmu. Niektórzy poświęcają na wykonywanie obowiązków służbowych więcej czasu, niż zakłada ich umowa, jednak nie są pracoholikami. Są i tacy, którym wydaje się, że po prostu starają się być oddanymi pracownikami, a jednak można uznać już, że są uzależnieni od swojej pracy. Najczęściej pracoholizm jest problemem w krajach o gospodarkach rozwijających się, które pod względem stopnia rozwoju gospodarczego dopiero chcą dogonić państwa o silnych gospodarek.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju już nie po raz pierwszy sporządziła zestawienie krajów, których obywatele na pracę zawodową poświęcają najwięcej czasu w ciągu roku. Polska była jednym z tych krajów, w których pracownicy są szczególnie oddanie pracy, bo spędzamy w niej średnio 1918 godzin w roku.

Jeszcze więcej pracują Meksykanie aż 2228 godzin na rok. W Grecji są to 2042 godziny, w Rosji – 1985 godzin. Oznacza to, że Polacy znajdują się na 4. pozycji całego rankingu. Nie świadczy to o nas najlepiej. Często wynika to z faktu, że pracownicy nie mają odwagi odmówić pozostania po godzinach czy dokończenia pracy w domu. Zwykle chodzi o obawy związane z utratą pracy w wypadku odmowy.

Zdaniem części ekspertów, niekoniecznie oznacza to jednak pracoholizm. Niektórzy twierdzą, że dopóki nadmierne zaangażowanie w pracę jest krótkotrwałe albo wynika z pasji i nie prowadzi do lekceważenia istotnych spraw w życiu prywatnym, to nie jest zagrożone pracoholizmem. Mimo to trzeba przyznać, że zdania w tym temacie są mocno podzielone.

Są bowiem także ci, dla których pracoholizm to jednak zjawisko, w którym praca staje się wyniszczająca ze względu na długoterminowy charakter przepracowywania się, negatywny wpływ na życie rodzinne oraz szkody wyrządzane na zdrowiu pracującego. Ponadto pracoholizm prowadzi do obniżenia efektywności i kreatywności, w rzeczywistości obniżając realną przydatność pracownika.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Pracoholizm - czy to realny problem Polaków?.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm