pieniadz.pl

Pracujący Polacy nie wyrejestrowują się z urzędów pracy

niedziela, 16-02-2014 godz. 14:02

Bezrobocie w naszym kraju utrzymuje się na względnie wysokim poziomie. W styczniu było to 14%. Okazuje się jednak, że na listach bezrobotnych w urzędach pracy nierzadko widnieją nazwiska osób, które mają zatrudnienie. Jak to możliwe? Ci, którzy na własną rękę znajdują pracę, nie zawsze pamiętają o wykreśleniu się z rejestru bezrobotnych. To natomiast sprawia, że mamy w Polsce pracujących bezrobotnych.
Dane napływające z urzędów pracy wskazują, że ok. 700 tysięcy osób jest co roku wykreślanych z rejestru bezrobotnych tylko dlatego, że nie potwierdzają gotowości do podjęcia pracy, gdyby taka została dla nich znaleziona. Niektórzy nie mają ochoty pracować, inni uważają, że stanowiska wybierane przez pośredniak nie są dostosowane do ich przygotowania zawodowego, ale znaczna grupa Polaków nie chce podjąć pracy, bo… ma już inną.

Z rejestrów prowadzonych przez pośredniaki funkcjonujące na terenie całej Polski wykreślono w 2013r. łącznie ok. 726 tysięcy osób, które nie zadeklarowały chęci podjęcia pracy znalezionej im przez urząd pracy. Było to o 14,8 tysiąca mniej osób, niż w 2012r., co oznacza ich spadek o zaledwie 2%. Choć część bezrobotnych po prostu nie ma motywacji do podjęcia pracy, to jednak eksperci podkreślają, że wielu wykreślonych znalazło pracę na własną rękę, nie czekając na efekty działań urzędu.

Niektóre pośredniaki przyznają, że niemal 50% spośród wszystkich wykreślonych z list bezrobotnych to te osoby, które znalazły sobie zatrudnienie, zanim dokonał tego urząd pracy. W niektórych regionach ten odsetek przekracza nawet 60%, choć bywa i tak, że nie sięga 45%. Konkretne dane na ten temat są ściśle związane z tym, jakie panują ogólne warunki na rynku pracy w danej części kraju.

Co ciekawe, pracownicy urzędów pracy twierdzą, że zdarzają się osoby, które przychodzą zarejestrować się na liście bezrobotnych i dopiero wtedy pośredniak dowiaduje się, że w ogóle pracowały. Jest to sytuacja o tyle niekomfortowa, że powoduje to odciąganie podwójnych składek na ubezpieczenie zdrowotne – dokonuje tego zarówno pracodawca, jak i urząd, w którym zarejestrowana jest dana osoba. Co prawda, pośredniak może odzyskać te pieniądze, jednak wymaga to podjęcia czasochłonnych działań.

Niestety, urzędy pracy nie mają możliwości kontrolowania bezrobotnych, ponieważ pracodawcy nie są zobowiązani do informowania o zatrudnieniu kogokolwiek, natomiast sami bezrobotni, którzy znajdują pracę, rzadko pamiętają o tym, by poinformować o fakcie pośredniak. A nawet ci, którzy pamiętają, niekoniecznie mają ochotę to zrobić, bo nie ma to dla nich w gruncie rzeczy żadnego znaczenia.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Pracujący Polacy nie wyrejestrowują się z urzędów pracy.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm