pieniadz.pl

Produkcja przemysłowa w Eurolandzie i UE zanotowała spadek

środa, 12-02-2014 godz. 16:04

Eurostat opublikował dzisiaj grudniowe dane na temat produkcji przemysłowej w strefie euro oraz w całej Unii Europejskiej. Okazało się, że w obu przypadkach zmniejszyła się ona o 0,7% w ujęciu miesięcznym. To słabiej od przewidywań. Konsensus rynkowy zakładał spadek na poziomie 0,1%. Wyniki były też zdecydowanie gorsze od tych odnotowanych w listopadzie 2013r.
Najświeższe dane opublikowane dzisiaj przez Europejski Urząd Statystyczny nie były najlepsze. Okazało się, że w grudniu ubiegłego roku produkcja przemysłowa zarówno w strefie euro, jak też w całej Unii Europejskiej zanotowała spadek na poziomie 0,7% w ujęciu miesięcznym.

W obu przypadkach był to rezultat gorszy od przewidywań oraz od wyników z wcześniejszego miesiąca. W listopadzie produkcja przemysłowa w Eurolandzie zanotowała wzrost na poziomie sięgającym aż 1,6% i to po dokonaniu korekty. W całej UE listopadowa zwyżka wyniosła 1,3%. Eksperci spodziewali się, że w grudniu produkcja ulegnie skurczeniu, ale zakładali, że poziom spadku będzie mniejszy.

Jeżeli chodzi o dane w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, to w przypadku strefy euro był to wzrost na poziomie 0,5%. To także był wynik zdecydowanie gorszy od spodziewanego i od poprzedniego odczytu. Analitycy oczekiwali, że będzie to zwyżka wynosząca aż 1,8%. W listopadzie był to wzrost o 2,8% w ujęciu rocznym. Natomiast we Wspólnocie produkcja zwiększyła się na przestrzeni całego roku o 0,9%.

Dokładniejsze dane wskazały, że produkcja przemysłowa zwiększyła się w 10 krajach członkowskich, a w 13 zanotowała spadek. Dodano przy tym, że nie we wszystkich państwach pojawiły się już odczyty dotyczące ostatniego miesiąca minionego roku. Największy wzrost produkcji odnotowała Portugalia, w której był to skok o 7,1%. W Rumunii było to 7,0%, a w Czechach 6,7%.

Na drugim końcu - wśród krajów, w których produkcja przemysłowa zanotowała największe spadki, znalazły się Malta (-7,3%), Irlandia (-6,7%) oraz Estonia (-6,4%). Całkiem niezłe były informacje dotyczące naszego kraju. W Polsce produkcja przemysłowa urosła w ciągu ostatniego roku o 4,6%. Był to wynik lepszy od listopadowego, kiedy było to 4,3%.

Dane liczone według metodologii Eurostatu były nieco inne niż te prezentowane przez Główny Urząd Statystyczny. GUS podał w styczniu, że produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła u nas o 6,6%. W porównaniu do poprzedniego miesiąca był to jednak spadek na poziomie wynoszącym aż 9,7%.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Produkcja przemysłowa w Eurolandzie i UE zanotowała spadek.

Podobne

Kursy walut 2020-09-18

+ więcej
  • EUR euro 4,4574 +0,13%  +0,60gr
  • USD dolar 3,7585 -0,34%  -1,28gr
  • GBP funt 4,8811 -0,13%  -0,63gr
  • CHF frank 4,1378 -0,08%  -0,32gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm