pieniadz.pl

Przeciętne wynagrodzenie w kwietniu znów powyżej 4 tys. złotych

wtorek, 19-05-2015 godz. 16:04

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat średniej pensji odnotowanej w Polsce w ubiegłym miesiącu. Okazało się, że w kwietniu kolejny raz udało się przekroczyć poziom 4 tysięcy złotych. Dokładniej było to 4123,26zł brutto, co oznacza wzrost o 3,7% w ujęciu rocznym. GUS podał też dane na temat zatrudnienia. W poprzednim miesiącu zwiększyło się ono o 1,1% wobec kwietnia 2014r.
W kwietniu po raz drugi w tym roku i siódmy w historii przeciętne wynagrodzenie miesięczne przekroczyło w Polsce poziom 4 tysięcy złotych brutto. Jak podał dzisiaj Główny Urząd Statystyczny, wyniosło ono 4123,26zł. Oznacza to, że w ujęciu rocznym średnia pensja wzrosła o 3,7%, natomiast w stosunku do wcześniejszego miesiąca skurczyła się o 2,2%.

Dane na temat zmiany wynagrodzeń w ujęciu rocznym były słabsze od poprzedniego odczytu oraz od przewidywań ekonomistów. Analitycy zakładali, że w kwietniu przeciętna pensja krajowa będzie o 3,8% wyższa niż w analogicznym okresie minionego roku. W marcu zwyżka płac wyniosła natomiast 4,9% r/r.

GUS podał również odczyt przeciętnego wynagrodzenia bez wypłaty nagród z zysku. Przed miesiącem było to 4122,01zł. Eksperci zauważają przy tym, że realny wzrost pensji miesięcznej był niewielki, co ma być powodem m.in. niewielkiej dynamiki nominalnej. Poza tym zwrócono uwagę na fakt, że spadek cen jest coraz mniejszy, a inflacja obniży realne zarobki.

Chociaż dane związane ze średnią płacą brutto są zadowalające, to jednak należy pamiętać, że nie przedstawiają one rzeczywistej sytuacji na rodzimym rynku pracy, ponieważ zgodnie z metodologią GUS, bierze się tu pod uwagę jedynie zarobki osób zatrudnionych w tych przedsiębiorstwach, których liczba pracowników przekracza 9. W dodatku nie uwzględnia się zatrudnionych w firmach prywatnych.

GUS opublikował dziś także dane dotyczące zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W kwietniu 2015r. wzrosło ono o 1,1% w ujęciu rocznym. W porównaniu do poprzedniego miesiąca dynamika wzrostu zatrudnienia była identyczna. Dane te były zgodne z prognozami analityków. Mimo to uważa się, że przy odnotowywanym stopniu wzrostu gospodarczego, zatrudnienie zwiększa się zaskakująco powoli.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Przeciętne wynagrodzenie w kwietniu znów powyżej 4 tys. złotych.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm