pieniadz.pl

Przed świętami dalsze wzrosty cen

sobota, 18-11-2017 godz. 23:11

Z ostatnich danych GUS-u wynika, że ceny w Polsce regularnie rosną. Wyraźnie widać to na przykładzie żywności. W tej kategorii produktów inflacja jest najwyższa od kilku lat. Eksperci nie mają wątpliwości, że przed Bożym Narodzeniem ceny będą jeszcze wzrastać, co może okazać się szczególnie uciążliwe dla osób starszych i tych o najniższych dochodach.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na przestrzeni ostatniego roku, ceny produktów spożywczych zwiększyły się o 5,8%. Daje to podwyżkę największą od kilku lat. Niestety, okazuje się, że to jeszcze nie koniec w tym roku. Eksperci nie mają wątpliwości, że przed Bożym Narodzeniem inflacja w kategorii żywności będzie nadal widoczna. Dodatkowo, z względu na wyraźną inflację, istnieje coraz większe prawdopodobieństwo, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie w końcu stopy procentowe.

Ekonomiści podkreślają, że wzrost cen w naszym kraju ma spory związek z możliwościami finansowymi obywateli. Rosnące ceny produktów i usług konsumpcyjnych wynikają więc, między innymi, z tego, że poprawia się sytuacja konsumentów. Stale rosną zarobki, a do tego dochodzą wypłaty z programu 500+, które realnie podnoszą stopę życia polskich rodzin. Skoro była taka możliwość, producenci i sprzedawcy podnieśli ceny.

Wśród najmocniej drożejącej grupy produktów, stale znajduje się żywność. W ostatnich miesiącach najbardziej podrożały warzywa, masło i jaja. W październiku, tylko w ujęciu miesięcznym, ceny warzyw były średnio o 6,7% wyższe. Cny masła wzrosły o ok. 3%, a jajek – o ok. 5,2%. Dodatkowo rosną, ale już w mniejszym stopniu, koszty nabycia odzieży i obuwia, czyli wszystkich podstawowych towarów, niezbędnych każdemu z nas.

Okazuje się, że przed świętami ceny będą nadal rosnąć. Ma to związek z wysokim popytem, który producenci na pewno wykorzystają. Należy spodziewać się też wzrostu cen paliwa. Niestety, drożyzna będzie celować głównie w osoby, starsze, samotne i mało zarabiające. Specjaliści zauważają, że w takich grupach, wydatki związane z podstawowymi produktami niezbędnymi w codziennym życiu, zajmują nawet połowę dochodów.

Pocieszeniem może być fakt, że mimo wzrostu cen, który czeka nas jeszcze przed świętami, większość sklepów będzie, jak zawsze, organizowała wyjątkowo, przedświąteczne promocje, co z pewnością pomoże tym, którzy mają wyraźnie ograniczony budżet.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Przed świętami dalsze wzrosty cen.

Podobne

Kursy walut 2023-03-31

+ więcej
  • EUR euro 4,6755 -0,10%  -0,46gr
  • USD dolar 4,2934 -0,25%  -1,09gr
  • GBP funt 5,3107 -0,13%  -0,70gr
  • CHF frank 4,6856 -0,26%  -1,24gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm