pieniadz.pl

Rezerwa Federalna kontynuuje program QE3. Szał na giełdach

czwartek, 19-09-2013 godz. 10:10

Na wczorajszy wieczór czekali wszyscy światowi inwestorzy. Na środowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej podjęto decyzję w sprawie przyszłości programu luzowania polityki pieniężnej. Fed postanowił pozostawić go bez zmian, co oznacza, że w USA nadal będą regularnie skupowane obligacje skarbowe o wartości 45 miliardów dolarów, a także warte 40 miliardów obligacje zabezpieczone hipotekami MBS.
Program luzowania polityki pieniężnej QE3 będzie kontynuowany – tak ustaliła wczoraj wieczorem Rezerwa Federalna. Centralny bank Stanów Zjednoczonych uznał, że sytuacja gospodarcza nie jest jeszcze na tyle dobra, żeby można było zakończyć skup obligacji. Tym bardziej, że niedawno skorygowano przewidywania na temat wzrostu tamtejszego PKB zakładając, że wyniesie on 2,0%, a nie jak wcześniej sądzono 2,3%.

Poza tym, zdecydowano, że na niezmienionym poziomie pozostaną stopy procentowe. Mają one być utrzymane do momentu, w którym bezrobocie nie spadnie poniżej poziomu 6,5%. Sytuacja może ulec jednak zmianie w razie znacznego wzrostu inflacji.

Swoją decyzję członkowie Rezerwy Federalnej pod przewodnictwem jej szefa Bena Bernanke tłumaczyli faktem, iż wyniki gospodarcze USA nie są jeszcze w pełni satysfakcjonujące i aby nie pogorszyć sytuacji, z ograniczeniem luzowania ilościowego należy poczekać do momentu, gdy wzrost gospodarczy w pełni się ustabilizuje.

Przypomnijmy, że Fed prowadzi obecnie 3 turę programu QE3 i skupuje miesięcznie obligacje skarbowe warte łącznie 45 miliardów dolarów oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS o wartości 40 miliardów dolarów. To, jak dalej będzie wyglądało luzowanie polityki pieniężnej zależy głównie od prognoz dla gospodarki USA, jak również od skuteczności oraz kosztów związanych z takimi działaniami.

Na decyzję Fed bardzo dobrze zareagowali światowi inwestorzy. Jeszcze wczoraj świetnie wypadł amerykański indeks S&P500,  który zanotował swój rekordowy wynik. Na przeszło 1-procentowych plusach znajdowały się też tamtejsze Dow Jones oraz Nasdaq. W czwartek również giełdy innych kontynentów otworzyły się na plusach.

W Azji zwyżki wartości najważniejszych wskaźników wynosiły od ok. 1% do aż ok. 4%. Optymizm panuje także w Europie. Polski WIG20 wystartował dziś na poziomie przekraczającym 2%. Teraz znajduje się minimalnie poniżej tej granicy. Na wyraźnych, ponad 1-procentowych plusach są też mWIG40 oraz sWIG80.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Rezerwa Federalna kontynuuje program QE3. Szał na giełdach.

Podobne

Kursy walut 2020-05-29

+ więcej
  • EUR euro 4,4503 +0,54%  +2,39gr
  • USD dolar 4,0031 -0,53%  -2,13gr
  • GBP funt 4,9213 -0,21%  -1,03gr
  • CHF frank 4,1621 +0,31%  +1,27gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm