pieniadz.pl

Rośnie liczba Polaków gotowych na podjęcie pracy zagranicą

poniedziałek, 15-04-2013 godz. 14:02

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Homo Homini na zlecenie firmy Work Service, na przestrzeni zaledwie 12 miesięcy radykalnie zwiększyła się liczba osób chcących wyjechać poza granice Polski w celu znalezienia pracy. W porównaniu do 2012r., gdy taką gotowość deklarowało 11,70% Polaków, odsetek wzrósł ponad dwukrotnie i obecnie wynosi 28,90%.
O gotowość wyjazdu do pracy zagranicę pytano wyłącznie Polaków aktywnych zawodowo. Ponad ćwierć spośród nich, bo aż 28,90% stwierdziło, że podejmie się pracy zagranicą, jeśli tylko ją znajdzie.

Należy przy tym dodać, że wśród osób udzielających tego typu odpowiedzi przeważającą grupę stanowili mężczyźni. Odsetek panów gotowych do wyjazdu zarobkowego wzrósł w ciągu roku z 15% do 36%. Jeśli natomiast chodzi o kobiety, to rzadziej decydują się one na samodzielne wyjazdy, za to dość często po pewnym czasie dołączają do swoich partnerów, którzy wyemigrowali wcześniej i w jakimś stopniu już się ustabilizowali w innym kraju.

W przypadku konkretnych grup wiekowych, największą skłonność do emigracji zarobkowej można zaobserwować wśród Polaków mających od 45 do 54 lat (22%), przy czym jest to tylko o 1% więcej niż w grupie wiekowej 35-44 lata oraz tylko o 2% więcej niż w przedziale 18-24 lata. Najmniej chętnych na wyjazd pojawia się w kategorii wiekowej 55-65 lat (15%) oraz 25-34 lat (16%).

A które kraje są dla Polaków najciekawsze pod względem emigracji zarobkowej? Od dłuższego czasu numerem jeden są nasi zachodni sąsiedzi. Odsetek osób chcących tam pracować wynosi 29,40%. Sporo mniej, bo 16,90% wybrałoby Wielką Brytanię. Tylko 7,90% zdecydowałoby się na emigrację do Skandynawii. Należy przyznać, że warunki w tych północnych krajach są naprawdę bardzo dobre, jednak problemem może być większy kłopot z językiem oraz fakt, że trudniej jest tam dostać pracę niż w dwóch wspomnianych wcześniej państwach.

Poza głównymi celami wyjazdów Polaków do pracy, pojawiają się też te nieco mniej popularne. Zaliczamy do nich np. Hiszpanię czy Holandię. Ta druga przez pewien czas była wybierana bardzo chętnie, ale zarówno zeszłoroczne zamieszki celowane przeciwko Polakom, jak i mniejsza liczba ofert pracy sprawiły, że obecnie Holandia znajduje się dopiero na 5. miejscu listy, a wyjechać do niej chciałoby 6,80% Polaków. Czwarta z kolei Hiszpania wydaje się być atrakcyjna zarobkowa dla 7,30% osób, co może być o tyle dziwne, że jest to ten kraj europejski, w którym bezrobocie jest szczególnie wysokie.

Specjaliści podkreślają, że kolejna fala emigracji wynika z kilku czynników. Po pierwsze, okazuje się, że sytuacja gospodarcza w naszym kraju nie poprawia się, a rosnące bezrobocie sprawia, że trzeba szukać zarobku w innych częściach Europy, a nawet świata. Poza tym, przez ostatnie lata Polacy przetarli już ścieżki w większości krajów będących celami emigracji zarobkowej, więc ci, którzy chcą teraz wyjechać, są do tego dobrze przygotowani.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

POpremieSKOK (15.04.2013 23:27)

Nie chca pracowac na SZLACHTE i Glodowe PENSJE BRAWO POLACY WYJEZDZAJCIE bo to Najlepsze co mozna zrobic to kraj PRZYWILEJOW dla POuklady i kolesie.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm