pieniadz.pl

UOKiK kontroluje żywność ekologiczną

niedziela, 17-08-2014 godz. 13:01

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajął się dokładnymi kontrolami producentów żywności ekologicznej. Okazuje się bowiem, że bardzo często nie znakują oni produktów w należyty sposób, a dodatkowo, umieszczają na etykietach informacje niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem. Przypomnijmy, że do grupy produktów ekologicznych zalicza się te towary, które w min. 95% składają się ze składników ekologicznych.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma sporo pracy przy kontrolach producentów żywności ekologicznej. Są to towary, które  muszą spełniać bardzo restrykcyjne wymogi. Według danych zebranych przez Inspekcję Handlową, w samym tylko ostatnim kwartale ubiegłego roku skontrolowano 980 dostaw mających wyjść od producentów oferujących ekologiczne produkty spożywcze.

Niestety, okazało się, że na 980 przypadków aż 219 firm, czyli 22% spośród wszystkich sprawdzonych podmiotów, zbudziło jakieś wątpliwości i musiało składać dodatkowe wyjaśnienia. Okazuje się bowiem, że oszustwa i niedopatrzenia w tej branży są bardzo często. Najczęściej dotyczyły one niezgodnych z polskimi przepisami etykiet na opakowania oraz nieodpowiednich oznaczeń.

Kontrole są niezbędne w każdym zakładzie przetwórstwa spożywczego oraz w każdym gospodarstwie rolnym, które produkuje tego typu towary, ponieważ od kontroli zależy, czy wydany zostanie stosowny, unijny certyfikat zezwalający na wprowadzenie towaru do na rynek. Mimo to, nie wszystkie partie towaru przeznaczonego na sprzedaż nadają się do tego, by rzeczywiście trafić do sklepów.

Szczegółowe dane wskazują, że w 153 sprawdzone partie nie miały prawidłowych oznaczeń, czyli unijnego znaku wraz z dopiskiem „eko”. Zdarzało się też, że towar był prawidłowo oznakowany mimo, że wcale nie otrzymał certyfikatu i nie był oficjalnie uznawany za wyrób ekologiczny. Należy bowiem przypomnieć, że ekologiczność produktów określa się na podstawie jego składu – musi mieć min. 95% składników naturalnych.

Innymi problemami były przekłamania w składzie lub sposobie wytwarzania danego produktu. Oprócz tego, niektórzy producenci kłamali na etykietach pisząc o właściwościach, których dany produktów nigdy nie posiadał. Następnych 49 partii nie mogło od razu trafić do sprzedaży, bo Inspekcja Handlowa nie zaakceptowała zbyt niskiej jakości wyrobów. Tu po raz kolejny problemem były składniki, w tym użycie zbyt dużej ilości szkodliwych substancji. W 16 przypadkach do sprzedaży miały trafić produkty przedterminowe i z tego powodu zostały wycofane ze sprzedaży. 8 mandatów Inspekcja przyznała za niewłaściwą jakośći towarów.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do UOKiK kontroluje żywność ekologiczną.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm