pieniadz.pl

Uchwała upamiętniająca zbrodnię wołyńską została przyjęta

piątek, 12-07-2013 godz. 14:02

Dzisiaj przed południem Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą zbrodnię wołyńską. Zbrodnia ta została oficjalnie uznana za „czystkę etniczną o znamionach ludobójstwa”, jednak nie zgodzono się na uznanie jej za samo ludobójstwo. Uchwałę poparło 263 członków Sejmu. Przeciwnych było jej 33 posłów, natomiast aż 146 zrezygnowało z opowiedzenia się po którejkolwiek ze stron.
Dla polityków i rodzin ofiar zbrodni wołyńskiej dzisiejszy dzień był niezwykle ważny. Jednak, mimo starań opozycji, Sejm nie zgodził się na uznanie tej zbrodni jako ludobójstwa. Zgodnie z uchwałą, otrzymała ona miano „czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa.” Nie poparto przy tym dążeń do ustanowienia dnia pamięci ofiar zbrodni wołyńskiej. Uchwałę poparło 263 polityków, 33 było przeciwnych, a aż 146 wstrzymało się od głosu.

Spora liczba polityków, którzy nie zdecydowali się na oddanie głosu wynikała w dużej mierze z faktu, iż jeden z członków PiS, Marek Suski miał problem z kartą głosowania. Z powodu awarii, nie mógł opowiedzieć się po żadnej ze stron, a w związku z tym, koledzy z ugrupowania zdecydowali się wspólnie zrezygnować z oddania głosu.

Kwestia określenia zbrodni wołyńskiej mianem ludobójstwa bardzo podzieliła polskich polityków. Jedną z osób, które najmocniej sprzeciwiały się takiej decyzji, był szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Zaznaczał on, że taka uchwała mogłaby negatywnie odbić się na staraniach Ukrainy o dołączenie do Unii Europejskiej.

Politycy popierający dążenia do uznania zbrodni jako ludobójstwa ostro krytykowali Sikorskiego. Podkreślali, że dobre relacje z innymi krajami nie mogą prowadzić do zakłamań. Poza tym, zaznaczali, że taka uchwała wcale nie miałaby znaczenia dla planów Ukrainy, a byłaby sprawiedliwa z punktu widzenia Polaków, w tym przede wszystkim, rodzin ofiar tej okrutnej zbrodni.

Argumentując potrzebę uznania zbrodni wołyńskiej jako ludobójstwa, powoływano się zarówno na polskie prawo, jak i na konwencje prawa międzynarodowego. Zgodnie z zapisami prawnymi, zbrodnia wołyńska ma wszelkie znamiona ludobójstwa, dlatego część polityków zaciekle domagała się zatwierdzenia tej nazwy dla wydarzeń, jakie miały miejsce w 1943r.

11 lipca 1943r. Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) zaatakowała ok. 150 miejscowości leżących na Wołyniu. W szczególnie brutalny sposób wymordowano niemal wszystkich ich mieszkańców. Czystki etniczne były kontynuowane przez kolejne dni. Szacuje się, że UPA zabiła łącznie ok. 100 tysięcy Polaków. Ofiarami byli wszyscy Polacy zamieszkujący te tereny, bez względu na płeć i wiek.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Uchwała upamiętniająca zbrodnię wołyńską została przyjęta.

Podobne

Kursy walut 2024-02-29

+ więcej
  • EUR euro 4,3190 +0,17%  +0,74gr
  • USD dolar 3,9803 -0,30%  -1,19gr
  • GBP funt 5,0420 +0,03%  +0,16gr
  • CHF frank 4,5332 +0,09%  +0,40gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm