pieniadz.pl

W 2014r. globalny dług sięgnął 199 bilionów dolarów

poniedziałek, 09-02-2015 godz. 17:05

Chociaż od wybuchu kryzysu gospodarczego na świecie mija już 7 lat, to jednak nie udało się zahamować wzrostu globalnego zadłużenia. Z szacunków wynika, że w połowie minionego roku zadłużenie wynosiło 199 bilionów dolarów, co stanowi aż 286% wartości światowego Produktu Krajowego Brutto. Niestety, dług nadal rośnie.
Firma doradcza McKinsey sporządziła raport, z którego wynika, że w połowie minionego roku światowe zadłużenie osiągnęło poziom 199 bilionów dolarów. Oznacza to, że stanowi ono niemal trzykrotność globalnego PKB. Dokładniej, jest to 286% jego wartości. Niestety, dług nie tylko nie maleje, lecz w dodatku rośnie. I chodzi tu nie tylko o same rządy poszczególnych krajów. Długi rosną wszędzie – także w bankach, w korporacjach oraz w gospodarstwach domowych.

Z danych zebranych przez McKinsey wynika, że w ostatnich 7 latach wzrost zadłużenia został zaobserwowany we wszystkich państwach. W Japonii, która uważana jest za jedną z silniejszych gospodarek, dobił on już do poziomu 400% tamtejszego PKB! W Irlandii na przestrzeni tych kilku lat dług zwiększył się o wręcz niewyobrażalne 172 punkty procentowe.

Chociaż w Polsce zadłużenie stanowi 134% naszego PKB, to jednak okazuje się, że jest to rezultat plasujący się gdzieś pośrodku stawki. Mimo to także u nas wzrost długu w porównaniu do 2007r. był dość spory, bo wynosił 36 p.p.

Jeżeli chodzi o poszczególne składowe globalnego zadłużenia, to w najszybszym tempie wzrastają długi będące zobowiązaniami rządowymi. Szacuje się, że ich łączna wartość to ok. 58 bln dolarów. Na przestrzeni ostatnich 7 lat najmocniej wzrosły one w Irlandii i Hiszpanii, gdzie były to zwyżki kolejno o 93% oraz 92%.

Wciąż dużym problemem są długi gospodarstw domowych. Analitycy podkreślają jednak, że w krajach, które najmocniej odczuły kryzys, odsetek zadłużonych domostw spada. Coraz mniej jest ich m.in. w Hiszpanii i w USA. Natomiast tendencja zwyżkowa zauważalna jest w szeregu krajów rozwiniętych, jak choćby Kanada, Australia, Szwecja czy Holandia.

Jednym z największych problemów związanych ze światowym zadłużeniem są ogromne długi Chin, które w ciągu ostatnich 7 lat odpowiadały za ok. 30% przyrostu długu. Od 2007r. wzrosło ono o ok. 20 bln dolarów. Mimo to eksperci są przekonani, że w razie takiej potrzeby, Państwo Środka jest w stanie w dość szybkim tempie zredukować wartość zobowiązań.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do W 2014r. globalny dług sięgnął 199 bilionów dolarów.

Podobne

Kursy walut 2020-05-29

+ więcej
  • EUR euro 4,4503 +0,54%  +2,39gr
  • USD dolar 4,0031 -0,53%  -2,13gr
  • GBP funt 4,9213 -0,21%  -1,03gr
  • CHF frank 4,1621 +0,31%  +1,27gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm