pieniadz.pl

W Polsce brakuje wolnych miejsc pracy

środa, 10-05-2017 godz. 17:05

Z danych GUS wynika, że pod koniec ubiegłego roku w Polsce wolnych było ok. 78 tys. miejsc pracy. Eksperci zauważają, że to dużo mniej niż w innych krajach UE. Mimo rocznego wzrostu o 22%, czyli ok. 14 tys., Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc pod tym względem. Mniej wakatów odnotowano jedynie na Cyprze i w Grecji.
Z danych zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w ostatnim kwartale poprzedniego roku w Polsce wolnych było ok. 78 tys. miejsc pracy. Analitycy pracujący dla portalu cinkciarz.pl podkreślają, że liczba ta stanowi dużo mniejszy odsetek wakatów niż przeciętny wynik w Unii Europejskiej.

Mimo że liczba wakatów dostępnych w Polsce pod koniec 2016r. była o 14 tys. wyższa niż rok wcześniej, to pod względem miejsc pracy pozostajemy w ogonie Europy. Niemniej, jako postęp należy potraktować fakt, że na przestrzeni roku zlikwidowano o niemal 20% mniej wakatów niż rok wcześniej. Utworzono jednak tylko o 2,2% więcej miejsc pracy, a tak powolny wzrost ich liczby może mieć niekorzystny wpływ na rynek pracy.

Nadal problemem pozostają też dysproporcje, jeśli chodzi o poszczególne części kraju. Pomijając nawet stały podział między Polską A i Polską B, czyli tą zachodnią i wschodnią, ogromną dysproporcję stanowi Mazowsze, w którym istnieje niemal 25% wszystkich miejsc pracy wolnych w naszym kraju.

Dla porównania, w 5 województwach zamieszkanych przez niemal ¼ Polaków: lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim dostępnych jest zaledwie 9% wakatów spośród wszystkich stworzonych na terenie Polski. Logicznym jest więc, że właśnie w tych regionach odnotowuje się wciąż stosunkowo wysokie bezrobocie. Dodatkowo, średnia pensja jest w nich o ok. 15% wyższa niż w pozostałych województwach.

Również z danych Eurostatu wynika, że w Polsce wakatów jest mniej niż w innych europejskich krajach, Europejski Urząd Statystyczny ocenia je na podstawie tzw. współczynnika wakatów, który dla Polski wynosi 0,7, a niższy jest tylko na Cyprze (0,6) i w Grecji (0,3). Średnia jego wartość to 1,8, przy czym np. w Niemczech jest to 2,6, a w Wielkiej Brytanii 2,5.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do W Polsce brakuje wolnych miejsc pracy.

Podobne

Kursy walut 2023-09-29

+ więcej
  • EUR euro 4,6356 +0,03%  +0,16gr
  • USD dolar 4,3697 -0,83%  -3,65gr
  • GBP funt 5,3464 -0,31%  -1,67gr
  • CHF frank 4,8030 +0,12%  +0,57gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm