pieniadz.pl

W którym polskim mieście zarobisz najwięcej?

sobota, 10-08-2013 godz. 14:02

Firma Sedlak & Sedlak przeprowadziła w 2012r. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, w którym sprawdzano m.in. miesięczne wynagrodzenia, jakie otrzymują mieszkańcy poszczególnych miast. Wyniki pokazują, że na największe zarobki mogą liczyć osoby pracujące w Warszawie. W ich przypadku mediana miesięcznej pensji całkowitej wynosiła 6 tysięcy złotych.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Sedlak & Sedlak w 2012r., najwyższa mediana całkowitego wynagrodzenia w ujęciu brutto odnotowana została w Warszawie. Eksperci podkreślają, że jest to związane głównie z faktem, iż właśnie w stolicy pracuje najwięcej specjalistów i osób sprawujących najwyższe stanowiska. W Warszawie swoje siedziby ma znaczna ilość dużych polskich, jak i zagranicznych firm. Pracuje tam wielu specjalistów oraz dyrektorów czy kierowników.

Na drugim miejscu pod względem przeciętnych zarobków znalazła się Gdynia z medianą wynoszącą już „tylko” 4545 złotych brutto, a na trzecim miejscu uplasował się Gdańsk (4500zł). Trójmiasto pod tym względem należy do czołówki już od kilku lat. Wynika to, przede wszystkim, z tego, że funkcjonuje tam wiele dużych przedsiębiorstw. Część z nich to spółki Skarbu Państwa, a całkiem sporo to firmy zagraniczne, w których płace są naprawdę duże.

Na kolejnej pozycji znalazł się Wrocław, w którym mediana wyniosła 4500zł, czyli tyle samo, co w Gdańsku. To miasto zajęło jednak dalszą pozycję, ponieważ niższa była wartość średniego wynagrodzenia. Wrocław jest jednym z tych miast, które rozwijają się szczególnie dynamicznie. Dotyczy to głównie branż związanych z nowymi technologiami.

Natomiast przedsiębiorstwa przemysłowe świetnie rozwijają się w Poznaniu i to właśnie one w dużym stopniu pozwoliły mu uzyskać piątą lokatę w rankingu. Mediana wynagrodzenia całkowitego brutto wyniosła tam 4300zł. Tylko o 100zł mniej (4200zł) wyniosła mediana w Krakowie.

W Katowicach i Gliwicach, które zajęły kolejno siódme i ósme miejsce było to 4000zł. Niewiele mniej, bo 3992zł wyniosła mediana wynagrodzenia całkowitego brutto w Szczecinie. Natomiast pierwszą dziesiątkę zamyka Łódź, w której było to 3700.

Eksperci zaznaczają jednak, że gdy weźmiemy pod uwagę konkretne stanowiska pracownicze, to różnice wynagrodzeń w poszczególnych miastach mogą być jeszcze większe. Pensje zależą głównie od tego, w jakich firmach się pracuje, ale duży wpływ na przeciętne zarobki ma również struktura zatrudnienia w danej miejscowości i w całym regionie.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do W którym polskim mieście zarobisz najwięcej?.

Podobne

Kursy walut 2019-08-23

+ więcej
  • EUR euro 4,3572 -0,20%  -0,88gr
  • USD dolar 3,9371 +0,09%  +0,34gr
  • GBP funt 4,8050 +0,56%  +2,66gr
  • CHF frank 3,9876 -0,43%  -1,74gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm